‘Zorunlu Aşı’da Yargıtaydan Şok Karar

Yenidoğan her çocuğa uygulanan gerekli aşıyı bebeklerine yaptırmak istemeyen aileyi, Yargıtay “Hak ihlali ortaya çıkar” diyerek haklı buldu

Yargıtay yeni doğmuş çocuklarına zorunlu aşıların yapılmasını istemeyen çifti haklı bularak tarihi aşı kararını verdi. Geçtiğimiz yıl 1.3 milyon bebeğin dünyaya geldiği Türkiye için alınan kararın emsal nitelikte olduğuna göze çarpan ediliyor.

“GEREKLI AŞI İSTEMİYORUZ”

 

Y.-A. U çiftinin, geçtiğimiz yıl 20 Şubat günü bir çocukları dünyaya geldi. Hastanede, bebeğe zorunlu aşıların yapılması gerektiği belirtildi. Oysa çift bu talebi geri çevirdi. Devreye Karabük Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü girdi. Müdürlük, gerekli aşıların yapılması gerektiğini, Çocuk Koruma Kanunu gereği, bebek için gerekli afiyet tedbirlerinin uygulanması için aile mahkemesine başvurdu.

“AŞI YAPILSIN” KARARI

Karabük Aile Mahkemesi’nin kararında, aşıların önemi ile ilgili yapılan tanımlama ve eğitimlere karşın, anne-babaları göre aşı yapılmasına müsade verilmeyen çocukların korumaya yoksul çocuk olarak kabul edileceği belirtildi. mahkeme emri ile, bebeğe aşı yapılmasının yolu açıldı. Fakat aile bu kararı temyiz etti.

YARGITAYA TAŞINAN KARARA SON NOKTA

Davanın temyiz incelemesini Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, kararında, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) geçtiğimiz kasım ayında verdiği bir karara atıfta bulundu. AYM’nin alınan kararında, benzer bir koşul yaşamış aile haklı bulunmuş, zor kullanarak aşı yapılması hak ihlali olarak değerlendirilmişti.

YARGITAY: AYM‘NİN KARARI AÇIK

Yargıtay kararında da, AYM’nin verdiği karar apaçık olmasına rağmen yerel mahkemenin başka türlü karar vermesinin makul olmadığı kaydedildi. Daire, tersi yönde verilecek kararın da AYM’nin önüne gideceğine muhabere ederek, lokal mahkemenin kararını bozdu.

HAK İHLALİ OLUR

Bozma gerekçesi ise şöyle ifade edildi: “Tüzük Mahkemesi’nin bu husustaki bireysel kullanım sonucu aldığı ihlal kararı karşı, hak ihlaline yol açmamak için hükmün bozulması gerekmiştir.” Yargıtay’ın bozma kararı sonrası dosya baştan birincil mahkemesine döndü. Mahkeme, bozma kararına geçtiğimiz günlerde uydu. Böylece, U. çiftinin, aleyhinde çıktığı zorunlu aşı talebi yargı kararı ile ortadan kalkmış oldu.

Kaynak: Özgürlük

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN