Zayıflatan ve metabolizma hızlandıran baharatlar

Şifalı baharatlarla zayıflamanın yolları
Baharatlar nasıl elde edilir?
Baharatlar bazı bitkilerin ve köklerinin kurutulup toz haline getirilmesi ile elde edilmektedir. Baharatların insan hayatı için büyük önemi vardır. Çoğu baharatın metabolizmayı hızlandırması sebebiyle kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Zayıflamak için kullanılabilecek baharatlar çok çeşitli olmasına rağmen baharatları vücuda doğru şekilde almak gerekir. Zira baharatlar kaşık kaşık yenirse büyük ihtimalle mideye büyük zararlar verirler.
Hangi baharatlar nasıl kullanılmalıdır?

• Kırmızı bul biber zayıflatan baharatlar arasında en çok sevilenidir ve aslında hemen hemen tüm yemeklerde kullanılmaktadır.
• Zencefil besinlerin daha kolay atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklığı geliştirici etkileri olduğundan zayıflarken bünyeyi korumaya yardımcıdır.
• Mercan köşk baharatı sindirimi hızlandırıcı etkisiyle bilinir. Salatalarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

• Zerdeçal bitkisi karaciğere destek verdiğinde antioksidan etkisi vardır. Zayıflamaya yardımcı bir bitkidir. Yemeklere veya yoğurda, süte karıştırılarak yenilebilmektedir.
• Kekik daha çok et yemeklerinde kullanılan bir bitki olmasına rağmen kaynatılıp suyu içildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğundan zayıflamaya en üst düzeyde yardımcı olur.
• Sivri biberin acı olanları yendiğinde yine metabolizmanın hızlanmasında yardımcıdır. Bu yüzden özellikle mide sorunu yoksa acı olanları tercih edilmelidir.
Baharatlar ancak ve ancak zayıflamaya yardımcı olabilirler. Zira tek başına zayıflatmaya etkisini beklemek boş bir beklenti olacaktır. Düzenli yapılan diyetle beraber alınan yan gıdalar zayıflamaya yardımcı olurlar. Baharatları düzenli kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN