Yüzme havuzlarındaki bu bakteriye dikkat!

Yaz aylarında bakteriyel enfeksiyonların arttığını bildiren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Behice Kurtaran, sıcakların artması ile birlikte sinek ve kene ısırması ile klima ve havuzlardan kaynaklanan enfeksiyonlara karşı uyardı.

Yaz döneminin ‘bakteriyel enfeksiyon ayları’ olarak nitelendiğini aktaran Doç.Dr. Behice Kurtaran, bu dönemde sinek, kene ve benzeri eklem bacaklılar ile taşınan virüs hastalıklarına uyarı çekti. Doç.Dr. Kurtaran, “Yazın genelde dışında zaman geçiriyoruz. Haricen yemek aktiviteleri, paketlenmiş mahsul tüketilmesi ve piknik yapılması besin zehirlenmelerinin bu aylarda yoğunlaşmasına niçin oluyor” dedi.

“ÖNERİLERE KULAK VERİN”

piknik

Doç.Dr. Behice Kurtaran, hava sıcaklığındaki artış ile bakteriyel enfeksiyon görülme sıklığı aralarında dürüst orantı bulunduğunu vurguladı. Doç.Dr. Kurtaran, şöyle konuştu:

“Bilhassa ‘Pseudomonas aeruginosa’ adı verilen bakteri, yüzme havuzları ve göllerde yüzen bireylerde daha sık enfeksiyona yol açmaktadır. İnekler yazın daha çok bakteriyel yayılıma sahip olmakta ve ‘E.coli’ adı bahşedilen bakterinin bu etlerin az pişmesi sebebiyle özellikle mangal sezonlarında halk müziği arasında yayılımı görülüyor. Göl ve iyi klorlanmamış havuzda yüzen bireyleri etkileyen ve bazen ölümcül hastalıklara yol açan parazitler de var. Hijyen açısından güvenli havuzlar tercih edilmeli. El yıkamak, yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklar aralarında paylaşımından sakınmak nem taşıyor. Sinek ve kene ısırığı ile bulaşan hastalıklardan korunmanın en önemli yolu ise uzun kollu ve paçalı kıyafetler, uzun bot ve çorapların tercih edilmesidir. El hijyeni, yerinde ısıda yiyeceklerin pişirilmesi ve buzdolabında saklanması da enfeksiyonlarından korunmada önemlidir. ”

DHA

Google'dan Gelenler:
denizlideki nelere dikkat etmelidir dinleme metni

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN