Yemek İsrafını Önleyebilmek

Yemek İsrafını Önleyebilmek
Ülkemizde olduğu gibi, bütün dünyada görülen yemek israfı, gerçekten de büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Çünkü dünyada neredeyse 6 milyar insan yaşıyor ve 1 milyar insanın her birinin çöpe attığı bir pirinç tanesi, 1 milyar pirinç tanesi yapıyor ve bu miktar binlerce tona eşdeğer ağırlığa denk geliyor.
Yemek israfı elbette kaçınılmazdır ancak bunu minmal düzeye indirgemenin yolları da vardır. Öncelikle bayatlayan ekmekleri atmak yerine, küçük parçalar halinde fırında ısıtarak yaptığımız çorbaların içine katabiliriz. Aynı zamanda yine bayat ekmekleri tost makinesinde kızartarak tost yapımında kullanabiliriz.
Marul ve lahana gibi yeşil sebzeleri de buzdolabı poşetlerinde buzluk kısımlarına yerleştirerek bozulmalarının önüne geçebiliriz. Patatesler kısa sürede bozulurlar. Bunun önüne geçmek için de, kullanılmayan temiz çorapların içnde muhafaza edilen soğanlarla beraber saklamaktır. Çorap veya bezlerin içinde saklanan soğanlar daha uzun sürede yeşillenirler, dolayısıyla daha uzun sürede tüketilebilirler.
Elinizdeki yumurtaların bozulup bozulmadığını da anlamak için, bir kabın içerisine doldurduğunuz suya yumurtaları bırakın. Su yüzeyinde kalan yumurtaları atın. Dibe çökenler bozulmamış yumurtalardır ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Bu küçük yöntemlerle israfın önüne geçilebilir, hem de ekonomik olarak daha rahat olabilirsiniz. Üstelik bu yöntemleri uygulamak çok ama çok kolaydır. Herhangi bir süreç veya zahmet de gerektirmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN