Yaşlanmayı Hızlandıran Etmenler

Yaşlanmayı Hızlandıran Etmenler

Yapılan pek çok araştırma, insanların yaşlanmasının temel sebeplerinden bir tanesinin güneşin kendisi olduğunu gösteriyor. Güneş giren eve doktor girmez denilse de aslında güneşin faydaları sadece bir noktaya kadar kendini gösteriyor ve gereksiz yere çok fazla güneş altında kalmak cildin olabildiğince hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden oluyor. Son senelerde ortaya çıkan bronzlaşma trendi de maalesef kadınların olması gerekenden çok daha fazla sürelerle güneş altında kalarak ciltlerine zarar vermelerine sebep oluyor.

Tabii ki alkol, uyuşturucu ve sigara da yaşlanmaya büyük etkisi olan maddeler arasında. Zira bu maddelerin vücudun sağlıklı işleyişine engel oldukları ve bir süre sonra cilde giden damarlarda yetersizlikler yarattıkları biliniyor. Dolayısıyla canlı kalabilmek için bol bol kana ihtiyaç duyan cildinizi korumak için zararlı maddelerden uzak durmanız iyi olacaktır. Zararlı maddelerle aynı etkide bulunan bir diğer şey ise şehirlerde varolan yüksek hava kirliliği. Havadaki egzoz, fabrika ve soba dumanlarının cildi neredeyse öldürdüğü kanıtlanmış bir şey.

Uykusuzluk ve stres neredeyse her zaman el ele olan durumlar arasında yer alıyor. Uykusuzluk bazen stresten kaynaklanabiliyor, bazen de stresin kendisi uykusuzluğun etkileri arasında. Modern yaşamlarımızda bize stres yaratacak o kadar çok şey var ki bu stres bir süre sonra vücudun dengesinin bozulmasına ve çok hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden oluyor. Eğer gençliğinizi korumak istiyorsanız düzenli ve stressiz bir hayat yaşamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yanlış makyaj malzemelerinin kullanımı da cildi yaşlandıran etmenler arasında. Zira özellikle ucuz makyaj malzemelerinin içerisinde hızlı bir şekilde yaşlanmanıza neden olacak zararlı bileşikler yer alıyorlar ve bu bileşiklerden kurtulmak için organik malzemelerle hazırlanmış makyaj ürünlerini tercih etmeniz gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN