Yaşam Kaynağı Amino asitler

Yaşam Kaynağı Aminoasitler
Bilindiği üzere, insanların temel yapı taşları hücrelerken, hücrelerin temel yapı taşları da proteinlerdir. Efor sarfederken vücut önce karbonhidratları, daha sonra da yağları sindirmeye başlayıp enerji üretir. Yağların tamamı sindirildikten sonra efor sarfetmek çok tehlikelidir. Çünkü vücut proteinleri sindirmeye başlar. Bu da ölümün başlangıcı demektir. İşte aminoasitler, proteinlerin temel yapı taşlarıdır. Bunlar yaşamın kaynağıdır. Aminoasitler yoksa, yaşam da yoktur.
Aminoasitler, aynı zamanda ruhsal psikolojiyi koruma görevi de görürler. Vücudun yapılandırılmasında görev alan aminoasitler ikiye ayrılır.
Temel Aminoasitler
Vücudun üretemediği aminoasitlerdir. Bunları elde etmenin yolu da, beslendiğimiz gıdalardan gelmektedir. Tükettiğimiz bütün besinlerde temel aminoasitler bulunur.
Temel Olmayan Aminoasitler
Bunları vücut kendi kendine üretebilme yeteneğine sahiptir. Vücutta artan proteinler parçalanır ve daha sonra aminoasite dönüşürler. Vücudun her tarafında birçok işlev görürler. İşte bu aminoasitler temel olmayanlardır. Aynı zaman bunları dışarıdan aldığımız besinler yoluyla da vücudumuza enjekte edebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN