Yağlı hamur tarifi, katmerli hamur tarifi

Yağlı hamur nasıl yapılır, katmerli hamur nasıl yapılır, Yağlı hamur tarifi, katmerli hamur tarifi.

Yağlı ya da katmerli hamur :
(Pâte Feuilletée) (Bu Nemse hamuru diye de bilinir ve Milföy vb. gibi pastaların yapımın¬da kullanılır.)

Malzeme :
1-3/4 çay fincanı tuzsuz tereyağı
3-1/3 çay fincanı un
1 çay kaşığı tuz
1 çay fincanı buzlu su

Yapılışı:

Tereyağı buzdolabında durmalı ve bıçakla kesilecek kadar da sert olmalıdır.
Un elenir ve ölçülür. Buna tuz katılır. İkisi bir arada tekrar elekten geçirilir. Tereyağ bıçak-la sekize ayrılır. Bunun iki parçası una sürülerek katılır. Buzlu su una konularak oldukça katı bir hamur yapılır. Hamur hafifçe yuğrulur. Böylece düzgün bir hal alması sağlanır. Sonra hamur tahtasında oklavayla açılır. Yufka uzun bir dik dört¬gen biçiminde olmalıdır, iki parça yağ küçük kısımlara ayrılır, bunlar yufkanın üçte ikisinin üzerine yerleştirilir. Yufka üçe katlanır. Hamur açık kenarı öne gelecek şekilde hafifçe çevrilir. Yine açılarak bir dikdörtgen haline sokulur. Tere- yağın iki parçası yine küçük kısımlara ayrılır ve hamurun üzerine konulur. Yufka yine üçe katlanır. Tekrar dik dörtgen biçiminde açılır. Tere* yağın iki kısmı daha yine küçük parçalar halinde hamurun üzerine dizilir. Yufka tekrar üçe katlanır. Bir kumaşa ya da naylona sarılır. Serin bir yerde on beş dakika bekletilir.
Sonra yeniden uzun bir dik dörtgen oluştu-racak şekilde açılır. Son tereyağı da yine küçük parçalara bölünerek bunun üzerine dizilir. Yuf-ka üçe katlanır, tekrar açılır.
Sonra yeteri kadar karıştırılır. Böylece malzeme* nin birbirine karışması sağlanmış olur. Çırpılmaz.
20 cm. büyüklüğünde iki pasta kalıbı yağlanır. Bunların derinliği yaklaşık 3 cm. kadar ol-malıdır. Kalıpların dibi iyice yağlanır. Yanlara pek az yağ sürülür. Ya da hiç sürülmez. Böylece pas¬ta tabakaları küçülmemiş olur.
Kalıplar orta sıcaklıkta bir fırında (190°) 20 25 dakika pişirilir.
Pasta tabakaları soğuduktan sonra bunlar-dan birinin üzerine istenen doldurma malzemesi sürülür. Diğeri bunun üzerine yerleştirilir. Pastanın üzeri ve yanları süslenir.
Not: İstenirse pasta bir tek derin kalıpta da pişirilebilir. Sonra enlemesine tabakalara ayrılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN