Tüp bebek tedavisi nasıl olur

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan çocuk sahibi olmayan çiftler için ideal bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile birlikte birkaç deneme ile sağlıklı çocuk veya çocuklara sahip olabilir. Peki ülke olarak tüp bebek tedavisi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Tüp bebek tedavisi nedir? Hangi işlemler yapılır ve süreç nasıl ilerler? Editör arkadaşlarımız sizler için araştırdılar..
Tüp Bebek Uygulaması – Tanımı
Tüp bebek uygulaması normal yollardan gebe kalamayan ve böyle bir şansı olmayan ya da çok az olan bireylerde gebe kalma / hamile olma şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk 1989 yılında Ege üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir. Günümüz de bu tedavi yönteminden bir çok birey yararlanmaktadır.
Tedavi Süreci
Bu süreç çok önemli bir süreçtir. Tedaviye karar verdiğiniz andan itibaren süreç başlar ve devam eder. İlk olarak tüp bebek denemeleri için gittiğiniz hastane ya da klinikte doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Ya da doktorunuzu seçmelisiniz. Daha sonra doktorunuzun size uygulayacağı süreç başlayacaktır. Peki bu süreç nedir?
İlk olarak doktorunuz sizden hikaye alma aşamasını isteyecektir. Bu aşama da doktorunuza hamile kalamadığınız süreç içerisine yaşadığınız her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmanız gerekmektedir. Bu hikaye, doktorun size uygulayacağı tedavi ve tedavi yöntemleri açısından çok önemlidir. Dolayısı ile kendi kafanızda önemsiz gördüğünüz ya da anlatmaktan çekindiğiniz şeyleri asla söylememezlik etmeyiniz.
İkinci aşama ise anamnez alma, yani bireyin sağlık değerlerinin ölçülmesi. Doktorunuz sizinle görüşme yaptığı sırada uygunluk durumunuza göre gerekli muayene ve ultrasonografik incelemeler yapılarak özellikle kadının yumurtalık kapasitesi ve ana rahmi hakkında teknik veri ve bilgiler edinmeye çalışır. Eğer ki gerek görüyorsa rahim filmi (HSG) veya histeroskopi yapılmasını isteyebilir.. Bunun dışında bayana ait tiroid fonksiyon testleri ve prolaktin hormon düzeyi ile kan sayımı, kan grubu ve serolojik testler dediğimiz hepatit ve HIV testleri daha önce yapılmamış ise tekrar istenebilmektedir. Tüm bu notlar ve testler sonrasında izlenecek yollar hakkında doktorunuz size bir program çizecek ve o program dahilinde tüp bebek tedavisi süreciniz başlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN