Topuklu Ayakkabının Tarihçesi

Topuklu Ayakkabının Tarihçesi
İnsanoğlu yaradılışının ilk zamanlarından beri, her zaman doğaya karşı kendini içgüdüsel olarak doğaya karşı koruma eğilimine girişmiştir. Amerikalı arkeologların yaptıkları araştırmalara göre, ilk ayakkabı bulguları taş devrine ait, samandan yapılma sandaletler olmuştur.
Uzmanlar, topuklu ayakkabıların kişisel ihtiyaçlardan dolayı kullanılmaya başladıklarını düşünüyorlar. Antik Mısır’ dak’ çiftçiler toprağa batmamak için topuklu ayakkabı kullanırken, at süren erkekler de eyerin üzerinde daha rahat durabilmek için topuklu ayakkabı giymişlerdir.
Modern topuklu ayakkabıların kökeninin ise Leonarda Da Vinci’ den geldiğine inanılır. Bu modanın yaygınlaşmaya başlaması 1680’ li yıllara dayanır. Kadınlar değnek yardımıyla topuklu giymeye başladılar. O dönemde Avrupa’ da erkekler de topuklu ayakkabılar giyiyordu. Hatta mensup oldukları sınıflara göre topuk boyları belirleniyordu. Kırmızı topukluları ise sadece soylu aileler giyebiliyorlardı.
18. yüzyıldan itibaren erkekler topuklu ayakkabı giymeyi bırakmış, bu moda kadınlara has bir moda haline gelmeye başlamıştır. Bugün de topuklu ayakkabı modası kadınlara has bir moda olarak devam etmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN