Topuk çatlaklarına ne iyi gelir, topuk çatlakları nasıl geçer?

Topuk çatlağı nasıl geçer, topuk çatlağına ne iyi gelir, topuk çatlağı bitkisel tedavisi, topuk çatlaklarına iyi gelen bitkiler, topuk çatlaklarına ne yapılır?

Topuk çatlakları topuk bölgesindeki derinin kuruması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Topuk çatlakları pek çok nedenden oluşabilir. Ayak bakımı önemlidir, pedikür yaptıran kişilerde bu sorun daha az görünse de bazı kişilerde buna rağmen topuk çatlağı görülebiliyor. Uzun süre giyilen rahatsız topuklu ayakkabılarda bu soruna yol açabilir. Evde yapabileceğiniz çeşitli topuk çatlaklarına iyi gelen yöntemler vardır. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle sorundan hızlı bir şekilde kurtulmanız mümkündür.

  • Nemlendirici kremler topuk çatlakları için faydalıdır. Çünkü dediğimiz gibi çatlaklar kuruluk sonucu oluşuyor. Nemlendirici ile gereken nemi sağlamanız çatlama riskini azaltır. Kremi duştan çıktıktan sonra cildiniz biraz nemliyken üzerine uygulayabilirsiniz.
  • Vazelin de bir çok cilt sorununda ilk başvurulan ürünlerdendir. Vazelin cilde nemi hapseden bir üründür bu da doğal olarak kurumayı önlemektedir. Böylece de topuk çatlaklarına iyi gelir. Gece yatmadan önce sürün ve üzerine çorap giyin böylece nem daha iyi nüfuz eder. Çorabın pamuklu olması daha iyi olacaktır.
  • Söz konusu nemlendirme olduğunda doğal yağlar ilk akla gelenler arasındadır. Doğal yağların nemlendirici etkileri yüksektir. Bu yüzden evde doğal yağlarla tedavi edebilirsiniz. Zeytinyağı, susam yağı ve ya hindistan cevizi yağıgibi doğal yağları kullanmanız uygun olacaktır. Önce ayaklarınızı sabunlu suda biraz bekletin ve yumuşatın sonrasında ise sünger taşı ile ovun. Kuruladıktan sonra bu yağlardan hangisini seçtiyseniz ayaklarınızı ve topuklarınızı bunla iyice ovmalısınız. Sonrasında ise çorap giyip yatın. Sabaha kadar süre uzun olduğundan yağ daha iyi işleyecektir.
  • Limonlu su da topuk çatlaklarında kullanılan doğal tedavilerdendir ve kolaydır. Sertleşmiş deri limonun asidik karakteri ile yumuşar. Bu da çatlakların iyileşmesi için yararlıdır. Ilık su alın ve içine biraz limon suyu ekleyin, ayaklarınız bu suda 10-15 bekletin. Yumuşayan ayaklarınızı sünger taşı ile ovun böylece ölü deriden arınarak daha da yumuşak olacaktır. Sonrasında ayaklarınızı durulayın ve iyice kurulayın.

Topuk çatları sürekli tekrar ediyorsa ve çok şiddetli ise tedaviler yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda doktora gidin, başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN