Tiroid İlaçlarındaki Büyük Tehlike

“Boşuna kullanılan tiroid ilaçları kalpte ritim bozukluğu ve kemik erimesine yol açar.”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid hastalığının Türkiye’de görülme sıklığının 100 kişide 30 olduğunu belirterek, tiroid ilaçlarının boşboğaz kullanımının kalpte ritim bozukluğu ve kemik erimesine yol açtığını kaydetti.

Uzm. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid bezinin 25 gram ağırlığında, kendisinin minik lakin fonksiyonlarının büyük olduğunu ve millet aralarında, ‘Adem elması’ olarak gırtlağın hemencecik önünde müşterek bir kumaş olduğunu söyledi. Tiroid bezinin metabolizmanın yaşamsal fonksiyonu ve gelişimi için kayda değer hormonları salgılayan bir bez olduğunun altını çizen Dr.Yazıcıoğlu, “Türkiye’de guatrın görülme sıklığı yüzde 30’dur. Hastalığın haberdar olmayan her 10 kişiden 3’ünde bu rahatsızlık mevcuttur. O nedenle tiroid şikâyeti olanların tarama yaptırması önemlidir” diye konuştu.

“TESADÜFEN TANI KONULUYOR”

Tiroidde farkındalığın eksik olduğunu aktaran Yazıcıoğlu, “Bu hastalığın başlıca tanısı tesadüfen diğer amaçlı yapılan tetkikler esnasında konuluyor. Ultrason veya rutin kan testleri esnasında tespiti yapılabiliyor” dedi.

“TİROİD İLAÇLARINA DIKKAT”

Son zamanlarda tiroid ilaçlarının düşüncesiz kullanıldığına şive yapan Dr. Yazıcıoğlu, “Tiroid ilaçları uygun olmayan hastalarda kullanılıyor. Bilhassa kemik erimesi ve kalpte ritim bozukluklarına yol açtığı için, riskli hastalarda kalp hastalarında, bayanlarda menopoz sonrası dönemde bu ilaçların boşboğaz kullanılmaması gerekiyor. Kullanılırsa kişide kalp ritim bozuğu ve kemik erimesini artırıyor. O nedenle uygun olmayan hastalarda tiroid ilaçları kullanmamak gerekir. Yerinde hastalarda kullanılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“TEDAVİNİN TAKİBİ ÖNEMLI”

Tiroid hastalıklarının tedavisinin nedene karşın yapıldığına değinen Yazıcıoğlu, “Bazı grup hastalıklarında hap tedavisi gerekmez yalnızca peşine düşüp takip yapılır. Bir Takım hastalıklarda zehirli guatrlarda ilaç tedavisi veya cerrahi çare, tiroid yetmezliğinde ise tiroid hormonları kullanılır. Tiroid kanserinin teşhisi epeyce kolay biopsi ile yapılabiliyor. Büyük bir çoğunluğunun tedavisi cerrahi ve iyot tedavisiyle gideriliyor. Önemli olan cerrahinin ardındaki tedavisinin ihmal edilmemesidir” diye konuştu.

İHA

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN