Tirod Nodülleri Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Olur

TiROİD NODÜLLERİ VE AMELİYATI
Tiroid ne kadar bir hastalık ismi gibi dursa da öyle değildir. Tiroid herkeste mevcut olan bir organdır. Bu organ hormon üretimi yapar ve bunu kanımıza devreder. Tiriod hormonu vücudumuz için çok önemli olup hayatımız için hayati bir önem taşımaktadır. Ömrümüz devam ettiği sürece hormona ihtiyaç duyarız bu hormonun adı ise tiroksindir. Tiroid bezleri boynumuzun ön tarafında cildimiz ve nefes borumuz arasında yaklaşık 20 gram ağırlığında küçük bir bezdir. Şekli h harfine benzemektedir. Vücudumuzdaki her hücrenin metabolizması ile ilgilidir tiroid. Tiorid bezleri olmadan hücreler görevlerini yerlerine getiremezler. Tiroid nodülleri nasıl oluşur sorusuna cevap ise şu şekilde olur. Tiroid bezleri bazı durumlarda büyüme göstermektedir. Tiroid bezlerinin kanser ve iltihap olmadan büyümesine guatır denir. Guatır denilen tiroid bezlerinin içerisinde bazı alanlarda nodüller görülebilir.
TİROİD NODÜLLERİ BELİRTİLERİ
Nodüllerde gözle görülür bir büyüklük olabilir. Sesin çıkışında bir kısılma ve kalınlaşma gözlenebilir. Eğer seste kısılma ve kalınlaşma oluyorsa tiroid kanseri açısından bir şüphelenme olmalıdır. Bulgular sonucunda tedavi yöntemi seçilmelidir ve nodüllere ince iğne aspirasyon biyopsi yapılır. Bu testin sonucu çok önemlidir. Sonuçta hasta kanser veya kanser yönünde risk taşıyorsa cerrahi yollara başvurulur. Tiroid nodülleri ameliyatı yapılması gerekir.
TROİD NODÜLLERİ AMELİYATI GEREKTİREN NEDENLER
1. Hata eğer doğurganlık çağında ise ve bebek sahibi olmak istiyorsa radyoaktif iyot tedavisi uygulaması yapılamaz ve bu durumda hastaya ilaç tedavisi yerine cerrahi müdahale önerilir.
2. Hastalarda ilaç tedavisini uyguladıktan sonra ilaç kesildiği zaman tekrar hastalığın nüksetmesinden kaynaklı tekrar bir cerrahi işlem uygulanmak zorunda kalınabiliyor. Ayrıca bazı hastaların hayat boyu ilaç kullanamayacağı için ve bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı hastalara ameliyat önerile biliyor.
3. Nodüllerde devamlı büyüme görülmesi de ameliyat sebebidir.
4. Nodüller iyi huyluda olsa hasta yutmada güçlük çekiyorsa ağrı gibi yakınmaları varsa bunlarda ameliyat sebepleridir.
5. En önemlisi nodüllerden alınan patolojik sonuçlarda nodül kanserli ise temizlenmesi cerrahi müdahale yapılması gerekir.
Yukarıda maddeleri göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Tiroid nodülleri ameliyatı sebepleri ve bulguları iyice araştırmak şüphelenme durumu olduğunda hemen hekiminiz ile irtibata geçmenizde fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN