Tırnak Mantarı İçin En İyi Çözüm Önerileri

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, enfeksiyon sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Özellikle bayanları görsel açıdan rahatsız eden bu sorun, el yada ayak tırnaklarında baş gösterebilir. Tırnakların bozulması, görselliği etkilemesinin yanında vücut doku özelliklerine de zarar vermektedir. Bu hastalık, özellikle ayak parmaklarının 1. ve 5. tırnaklarına yerleşmeyi sever. El tırnaklarında ise; birden fazla tırnak hastalanmışsa, genellikle bu durum aynı elin tırnaklarında görülmektedir. Tırnak üzerinde, beyaz lekeler ve çizgiler oluşturabildiği gibi tırnaklara sarımsı beyaz renkte katabilir.

Tırnak mantarı, kendi kendisine geçmeyen bir enfeksiyondur. Mantarlı tırnakların en kısa sürede tedavi edilmesi, en kısa yoldur. Vakit kaybettikçe, mantar daha büyük bir alana etki edebilir yada diğer parmaklara sıçrayabilir. Eğer tedavisinden uzun süre kaçınılırsa, yumuşak doku enfeksiyonuna bile sebebiyet verebilmektedir.

Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur?

Genel olarak mantar enfeksiyonu, tırnağın altındaki tırnak yatağına yerleşmektedir. Durum böyle olunca; tırnağa zarar veren her durum, mantar mikrobunun içeri girmesini kolaylaştıracaktır. Zedelenme sonucu; el ve ayak tırnakları bu enfeksiyonu kapmaya çok müsait olur. Tırnakların kesiminde, çok dipten kesilme ve ayak parmaklarını sıkıştıran tarzda, küçük yada sivri yapıda ayakkabı kullanımı da tırnaklarda mantar oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnakların; kısa, kuru ve temiz tutulması, tırnak mantarından kurtulmanın ilk ve temel şartıdır. Tırnak mantarının diğer tırnaklara bulaşmasını önlemek için, hastalıklı tırnakların farklı bir tırnak makası ile kesilmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde bu rahatsızlık diğer tüm tırnaklara da bulaşabilir. Tırnak mantarının tedavisinde, sadece tırnaklara yapılan bakım yeterli olmamaktadır. Ayak derisinin bakımı için mantar kremlerinin kullanılması da tedaviyi hızlandıracaktır.

Ayakların kuru tutulması, pamuklu yapıdaki çorapların kullanılması ve çorapların her gün değiştirilmesi, hava alabilen ayakkabıların tercih edilmesi yada ayakkabılarında değişimli olarak kullanılması alınabilecek pratik önlemlerdir.

Tırnak mantarı tedavisinden sonra bu rahatsızlığın tekrar etmesini önleme amaçlı olarak; yüzme havuzu, hamam, duş yada soyunma odası gibi nemli ortak kullanım alanlarında, yalın ayaklı olarak gezmektense; en azından terlik giyilmesi alınabilecek bir önlemdir. Tırnak mantarı tedavisi, mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı yada devam ettirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN