Telve yemeyi seviyorsanız hasta olabilirsiniz

Eksikliğinde pek çok değişik şeyi yeme ricası doğuran rahatsızlık telveyi de seviyor.

Toplumda yüzde 20-30 yaygınlıkla en sık görülen anemi tipi olan demir eksikliği anemisine dikkati çeken uzmanlar, eksik beslenmenin yanı sıra hatalı Perhiz uygulamalarının da hastalığa niçin olabileceği uyarısında bulundu.

İzmir Yokuş eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği Sorumlusu Bilirkişi Dr. Cengiz Ceylan, vücuda oksijen sağlayan demir maddesinin alyuvarlarda olmamasından kaynaklanan bir nesil anemi olan demir eksikliği anemisine dünyada çok sık rastlandığını belirtti.
Demir eksikliği nedenleri aralarında beceriksiz gıda, fazla kanama, bağırsak hastalıkları, demir emilimi bozukluğu olduğunu söyleyen Ceylan, bir diğer sebebin de yanlış perhiz olabileceğini ifade etti.
Kırmızı ve beyaz eti yeterince tüketmeyen kişilerde demir eksikliği anemisine rastladıklarını dile getiren Cengiz Ceylan, “Uygun perhiz yapılmazsa, diyet programı çinko ve demir yönünden yetkisiz olursa 1-2 ay gibi zaman içinde kandaki demir azalır ve rahatsızlıklar başlar” diye konuştu.
Tek herif beslenmeye dayalı perhiz programlarının da sakıncalı olabileceğini dile getiren Ceylan, şöyle konuştu: “Kandaki demir oranını azaldıkça bellek yitimi, uykusuzluk, halsizlik şikayetleri ortaya çıkıyor. böylece, yağ, karbonhidrat, protein, demirin kullanıldığı doktor kontrolündeki diyetleri öneriyoruz. Ayrıca protein keza karbonhidratın eşit olduğu, içinde demir yönünden varlıklı gıdaların yer aldığı diyet programları yerinde olacaktır. Tek alıcı gıda ola ki demir emilimini sağlar ama başka elementlerin eksikliğine neden olur bu da kısmen kandaki demir oranını etkileyecektir.” Belirtisi “kahve telvesi yeme” isteği Demir eksikliği anemisinin başlangıçtaki belirtilerinin halsizlik, uykusuzluk, unutkanlığın yanı sıra saçlarda ve tırnaklara kırılma, matlık, ağız ve dilde bere olduğunu açıklayan Dr. Ceylan, ağır demir eksikliğindeki semptomların ise göğüs ağrısı, nefes darlığı olabileceğini kaydetti.
Kahve telvesi veya buz yeme ricası duyan kişilerin de demir eksikliği anemisinden şüphelenmesi gerektiğini dile getiren Cengiz Ceylan, “Vücut isteyebilir ama kahve telvesi yemek yemek anemiyi provoke edip hastalığın şiddetini arttırabilir” dedi.
Demir eksikliği anemisinin immun sistemi etkilediğini ve hastalıklara karşı bağışıklığın azaldığını belirten Ceylan, kişinin birçok hastalığa daha çabuk yakalanabileceğini de aktardı.
Ceylan, demir eksikliği anemisinin bağırsak sistemi ve kadın hastalıkları habercisi olabileceğini de anlattı.
Demir eksikliği anemisi bulunanların et, balık, tavuk, karaciğer yemesi gerektiğini, bu gıdaları alamıyorsa baklagiller, fasulye, mercimek tüketmesini isteyen Cengiz Ceylan, yumurta, badem, üzüm, kuru eriğin de demir yönünden zengin olduğuna dikkati çekti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN