Tatlı hamur nasıl yapılır, tatlı hamur tarifi

Tatlı hamur nasıl yapılır, tatlı hamur tarifi

Tatlı hamur (Pâte Sucrée)

Bu gayet tatlı, adetâ kurabiyeyi andıran bir hamurdur. Özellikle meyveli pastalarla kullanıl-dığı zaman gerçekten nefis olur.

Malzeme :
3-1/3 çay fincanı un
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay fincanı tuzsuz tereyağı
4 çorba kaşığı şeker
2 yumurta sarısı
1/2 çay fincanı su
1 çay kaşığı vanilya

Not : Bu ölçü üzeri kapalı türde pasta içindir.

Yapılışı :

Un, elenir ve ölçülür. Tuz katılır. İkisi birlikte yeniden elenir. Ortasına bir çukur açılır. Buraya yağ. şeker, vanilya ve yumurta sarıları konulur. Sadece bir elin parmaklarıyla şeker, yağ ve vanilya birbirine karıştırılır. Sonra bu karışıma un katılarak hamur yapılır. Hamur, düzgün bir hal alıncaya kadar yoğurulur. Hamuru pasta yapımından bir-iki saat önce hazırlayarak buzdolabında soğutmak doğrudur. Hamurun yarısı ayrılıp alınır. Hamur, buzdolabından alın-dığı zaman çok soğuksa birkaç dakika bekletilir. Sonra daire biçiminde açılır. Kalınlığı 6 mm. kadar, çapı ise kullanılacak büyük taze meyveli pasta kalıbımnkinden 5 cm. uzun olmalıdır. Ha-mur katlanarak kalıbın içine konulur. Açılıp ka-lıba gevşekçe yerleştirilir. Kenarlar makasla ke-silerek düzeltilir. Kalıbın kenarından sadece 2,5 cm. eninde bir kısım sarkmalıdır. Bunun yarısı altına katlanır. Parmaklarla sıkılarak dikleştirilir. Sonra yine parmaklarla hamurun kenarı dalgalı bir hale sokulur.

Hamur, bir süre bekletilir. Sonra içi doldurulur.
murun dibi çatalla delinir, bir parça yağlı kâğıt konur. Üzerine de kuru fasulye ya da pirinç dol-durulur, bu işlem dip kısmın kabarmasını önler.

Kalıp, bir tepsiye konur ve önceden yakıl-mış olan sıcak fırında (220° C önce 25 dakika pişirilir. Bu sürenin sonunda dipteki fasulye ya da pirinç alınır. Pişirme bir beş dakika daha ya da dip iyice kızarıncaya kadar sürdürülür. Pasta fırından alındıktan sonra soğumaya bırakılır. Ancak ondan sonra içine gereken malzeme doldurulur.

Hamurun ikinci yarısı da aynı şekilde hazırlanır. Böylece iki pasta yapılır. Tek pasta için yukarıdaki ölçünün yarısı kullanılır. Pastanın üzeri örtülü olacaksa o zaman hamurun ikinci parçası da diğerinden hemen sonra ve aynı şekilde açılır. Yalnız bu üste kapatılacak hamurun kalınlığı diğerinînkinin iki misli olmalıdır.

Alt yufkanın içine gereken malzeme doldu¬rulur. İkinci yufka bunun üzerine kapatılır. İkinci yufkanın kenarları suyla hafifçe ıslatılırsa daha iyi yapışır. İki yufkanın kenarlan parmaklar ara¬sında sıkılarak yapıştırılır. Ûst yufkanın üzeri¬ne biraz çırpılmış yumurta sürülür. Pasta, daha önceden yakılmış olan sıcak fınnda 20-30 da¬kika pişirilir. Pişmenin tamamlanmasına 5 daki ka kala pastanın üzerine pudra şekeri serpilir. Pişirme devam eder.

Pasta, tek kişilik küçük yuvarlak kalıplarda yapılacaksa, hamur yine yukarıda anlatıldığı şekilde hazırlanır. Sonra 5-6 kalıp çalışılan yere konulur. Hamur, oklavaya sarılarak alınır ve bu kalıplann üzerine serilir. Hamurun ucundan küçük bir parça koparılarak küçük bir top haline sokulur. Bunun bir bilya büyüklüğünde olması yeterlidir. Bilya, hafifçe una batırılır. Sonra hamur bununla usulca itilerek kalıplara yerleştirilir. Kalıplar yufkayla kaplandıkları zaman, üzerlerinden oklava geçirilir. Oklava önce öne. sonra arkaya doğru yuvarlanır ve böylece hamurlar kalıpların etrafından kesilmiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN