Spastik kolon nedir, spastik kolon belirtileri, spastik kolon tedavisi

Spastik kolon nedir, spastik kolon belirtileri, spastik kolon tedavisi, spastik kolon hakkında bilgi.

İşyerindeki gerilimler spastik kolon nedeni olabilir. En iyi çare spor yaparak bu gerilimlerden kurtulmaktır. Ruhsal baskılar denetim altına alındığı zaman onunla ilgili fiziksel sorunlar da kendiliğinden yok olur.

Daha çok kadınlarda görülen spastik kolon, “miiköz kolit” ve “sinirsel ishal” adıyla da bilinir. Ama bu hastalık tedaviye olumlu yanıt verir.

Belirtiler, hafif rahatsızlık duygusu ile şiddetli ağrı arasında değişir. Ağrı sü¬rekli ya da spazmlar biçimindedir ve yerel olabileceği gibi bütün karna yayıldığı da olur. Genellikle yemek, belirtileri şiddetlendirir, tuvalete çıkmak ya da gaz çıkarmaksa hastayı rahatlatır.

Hasta karnında şişkinlik hisseder, istemsiz bağırsak hareketlerinin varlığını ve gürültüsünü algılar. Eğer kabızlık varsa, dışkı sert, şerit gibidir ya da mukus kaplıdır.

Tedavi ve sonuç

En etkili tedavi hastayı, hastalığının ciddi olmadığına inandırmaktır. Posalı besinler bağırsaktaki madde miktarını artırarak geçişi kolaylaştırır. Kabızlık ve ishal varsa spazm çözücü ilaçlarla has¬ta rahatlatılabilif.

Bazı durumlarda, Özellikle ruhsal gerilimden kaçınmak açısından, hastaya ruhsal destek gerekebilir.

Spastik kolonun kesin belirtisi olmadığından kesin tanıya varmak için başka olasılıkları elemek gerekir. Bu amaçla hastaya baryumlu bir içecek ya da lavman uygulandıktan sonra röntgen çekilir. Doktorunuz bunu ciddi bir hastalıktan kuşkulandığı için değil, emin olmak için istemiştir.

Doktorum spastik kolona karşı posalı yiyecekler yememi önerdi. Ama kepek tadından nefret ediyorum.
Acaba başka bir yol var mı?

Besinler arasında en çok posası olanlar sebzeler ile meyveler olduğundan, bunlardan bol bol yiyin. Kepekli ekmek de oldukça yararlıdır. Eğer gerekiyorsa doktorunuz yemeklerin dışında, haplar da önerebilir.

Bende spastik kolon hastalığı var. Şimdi oğlumda da aynı belirtileri görüyorum. Ona da aynı tedaviyi uygulayabilir miyim?

Hayır, oğlunuzu doktora götürün. Spastik kolon kalıtsal değildir ve sizin hasta olmanız aynı hastalığın oğlunuzda da görüleceği anlamına gelmez. Benzer belirtiler başka ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu yüzden her hasta doktor tarafından görülmeli ve öteki olasılıklar da hesaba katılmalıdır.

Kolonun spastik bölgesine gelen basınç dalgalarının artması, besinlerin birikmesine ve gaz oluşmasına yol açarak, şişkinlik duygusu verir.

Kızım sınavlardan önce hep ishal oluyor. Nedeni, spastik kolon olabilir mi?

Spastik kolona özgü şikâyetler genel¬likle apansız ortaya çıkar. Hastalığın görülmesinde ruhsal etkenlerin rolü olduğu sanılmaktadır. Hastaların çoğu anksiyeteli, gergin, huzursuz, ev ve iş ile ilgili sorunları aşırı büyüten kişilerdir.
Ama hastalık, yalnız bu yapıdaki kişilerde ya da bu kişilerin hepsinde görülmediğinden, başka bir nedene de bağlı olduğu düşünülür. Bu neden, besinleri bağırsakta normalden hızlı ilerlemeye zorlayan hareketlere yol açan hastalıklar olabilir. Her an bağırsaklarının çalışmasını izleyen ve bu yüzden çok müshil kullanan kişiler de hastalık adayıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN