Sirke nedir, kafada sirkeye bite ne iyi gelir, bit nasıl bulaşır, bit nasıl geçer?

Bitten nasıl korunulur, sirke tedavisi, kafamda bit var ne yapmalıyım, bite ne iyi gelir, kafamda sirke var ne yapmalıyım, sirkeye ne iyi gelir, sirke nasıl geçer, bit nasıl bulaşır, bit tedavisi, bite ne iyi gelir, bitlenmeye ne iyi gelir, saçta bit nasıl geçer, kafada bit nasıl geçer?

Bit nedir, sirke nedir?

Sirke, baş bitinin yumurtasıdır, daha kolay görüldüğünden, genellikle bit yerine sirkeden söz edilir.
Çocuklarda sirke bulunması onların kirli oldukları anlamına mı gelir? Tabii ki hayır.
Sirke, kirli olsun olmasın, taranmayan, dağınık saçların arasında daha iyi yerleşebilir, ama bitin kirle beslendiği ve bu yüzden yalnız pis insanlarda bulunduğu inancı yanlıştır. Bit su içinde de uzun zaman ölmez ve bu yüzden, her gün saçları yıkanan bir çocuğun basında da görülebilir. Bu durumda doktora başvurmak en iyi yoldur. Doktor sirkeyi öldüren bir ilaç ya da şampuan önerecektir. Sirkeden kurtulmak için hepsini tarakla temizlemek gerekmez. Bu işlem özellikle çocuklara çok sıkıntı verir. ilaç her gün kullanılırsa, sirkeler ölecek ve zamanla, saç uzadıkça yok olacaktır.

Bitin sirkesi saça o kadar sıkı yapışır ki, saçtan dökülüp başka bir konağa geçmesi pek olası değildir. Sirkenin canlı kalması için en az 22 °C derece sıcaklık gerekir. Bu yüzden, söz gelimi kopan bir saç telinin üzerinde baştan ayrıldıkları zaman, kısa zamanda ölürler.

Bit nasıl bulaşır?

Kullanılmış giysiden baş biti geçer mi?

Hayır. Baş biti giysilerde yaşamaz. Bitlenmenin tek yolu, iki kişinin, bitin yürüyerek saçtan saça geçebileceği kadar başları yakın bir biçimde oturmasıdır. Eski giysilerden beden biti geçmesi de pek olanaklı değildir, çünkü bitin yaşaması için beden sıcaklığı ve kan ile beslenmesi gerekir. Eğer kuşkunuz varsa giysileri iyice yıkayıp dikkatle ütüleyin. Sirke en çok giysilerin dikiş yerlerinde yaşar.

Kasık bölgesinde ve göğüsteki kıllarda sirke olabilir mi?

Evet, ama baş bitinin sirkesi değil. Baş biti ile kasık biti, bit ailesinin değişik türleridir. Üç değişik bit türü de ayrı bölgelerde yaşar ve birbirinin bölgesinde görülmez.
Sirke, saçın dibe yakın yerine yerleşen baş bitinin (pediculus humanus capitis) yumurtalarına verilen addır, insandan insana yakın temasla geçen bit, hastalık taşır ve bulunduğu kişiyi rahatsız eder. Ancak, gittikçe yaygınlaşan bu sorun, tedavi edilebilir.

Bitler nasıl yaşar?

Dişi bit yumurtasını, bir saç telinin deriye yakın yerine bırakır. Sirke, sarı-beyaz renkte ve saydamdır. Dıştan bakıldığında içindeki embriyo açıkça görülebilir. 8-9 gün sonra yavru bit yumurtadan çıkar. Saç günde 1/3 mm uzadığından, bu sırada yumurta deriden yukarıdadır ve yavru bit, yumurtadan çıkınca yeniden saçın dibine iner.
Yavru bu aşamada kanatsız ve yassıdır, saça pençeleriyle tutunur ve yalnızca kanla beslenir. Yumurtadan çıkar çıkmaz hemen beslenmeye başlar ve saydam olan bedeni kırmızı bir renk alır. Altı gün içinde üç kez kabuk değiştirerek erişkin büyüklüğüne ulaşır. Erişkin bitin rengi grimsi olmakla birlikte, içinde yaşadığı saçın rengine uyum sağlar. Sarışınlarda yaşayan bitler esmerdekilerden daha açık renktir.

Çocukların birbirine çok yaklaşması, bitin yayılmasına neden olabilir.

Bitler hakkında bilgi

Dişi bit yumurtadan çıktıktan 8-9 gün sonra yumurtlamaya başlar ve ideal koşullarda 28 gün süren yaşamı boyunca her gece 8-10 yumurta bırakabilir.
Baş biti oldukça büyüktür (boyu 2-3 mm kadardır). Bu yüzden bitler çıplak gözle görülebilir, ama bitler, saçların arasında çok iyi saklandığından baş bitinin en belirgin belirtisi sirkedir. Dolayısıyla bit yerine daha çok sirkeden söz edilir. Bitlerin yumurta bırakması için saçların yaklaşık 1 cm boyunda olması gerekir. Bu yüzden saçlar dipten kesildiğinde, bitlerin başa yerleşmesine olanak kalmaz. Sirkelerden yavru bitlerin çıkması için de en az 22° C’lık sıcaklık gerekir.
Bitler fiziksel etkenlere karşı oldukça dayanıksızdır ve söz gelimi tarağın bir ayaklarını koparması bile onları öldürmeye yeter. Bu yüzden ancak yeterli sıklıkta taranmayan saçlarda bit barınabilir. Buna karşılık sirke çok dayanıklıdır, en ince dişli taraklarla bile yapıştığı saç telinden güç ayrılır.
Saç biti, üzerinde yaşadığı başı bir tek koşulla, yani yerleşecek başka bir baş bulduğu zaman terk eder.

bit-nedir-nasil-bulasir-bit-tedavisi-bit-nasil-gecer

Bit nasıl bulaşır?

Saç biti en kolay, okullarda ve çocuk parklarında bulaşır. Çocuklar, oynarken, konuşurken ya da ders çalışırken başlarını birbirine dayarlar. Tarağın dişleri arasına sıkışan bitin çoğunlukla ölmesine karşılık, ortak kullanılan taraklarla da bit bulaşabilir. Ev hayvanlarından bit geçtiği ise pek görülmez.

Bit eskiden tifüs gibi hastalıkları taşırdı, ama bir hastalıklar günümüzde pek görülmemektedir. Buna karşılık, bitin ısırması kişiyi hasta edebilir. Bit her kan emişinde (geceleri daha sık olmakla birlikte ortalama üç saatte bir) derinin içine önce ısırığın hissedilmesini engelleyen uyuşturucu bir madde ile kanın hemen pıhtılaşmamasını sağlayan bir başka madde verir. Bu maddeler dokuz saat kadar sonra yerel bir tahriş yaratır. Belirtilerin insandan insana değişmesine karşılık, çoğunlukla iki, üç hafta içinde ısırıkların çevresi şişer, hafif ateş, özellikle baldırlarda kas ağrıları ve boyun lenf bezlerinde şişme ve ağrı görülür.

Birçok kişi bu yüzden bitin yalnız kirli saçlarda ve yoksullarda görüldüğünü sanır. Ama bitli kişilerin kirli, yaralı başı, aslında nedenden çok sonuçtur. Bit ne sirke halinde ne de erişkin durumda boğulduğundan, normal şampuan ve su bir işe yaramaz.
Sirke fark edilmez ya da tedavi edilmezse, bir tek kişinin başına yerleşen bit, ailenin bütün üyelerine yayılabilir.

Doktor bite karşı kullanılan ilaçları önerebilir. Doktora başvurmak, kendiliğinden bit temizleyici losyon ya da şampuanlar satın almaktan daha iyidir.

Bitten korunma yolları

 • Çocukların kendilerine ait, sık dişli taraklar kullanmalarını, taraklarını sık sık yıkamalarını ve asla arkadaşlarına vermemelerini sağlayın.
 • Çocuğunuzun saçını sık sık inceleyin. Bunu, başını yıkarken bir oyun haline getirin. Biti göremeseniz bile sirke kolayca fark edilir. Saça sıkıca yapışan sirke kız çocuklarda kulakların hemen arkasına, erkeklerde ise tepeye yerleşir.
 • Saçınızı ve çocuğunuzun saçını tararken bit bulunup bulunmadığını kontrol edin, bulduğunuz bit ölü bile olsa yumurtlamış olabilir. Dikkatle bakarsanız bit ile kepekleri kolayca ayırt edebilirsiniz.
 • Zevklerini beğenmeseniz bile gençleri, görünüşlerine özen göstermeleri konusunda destekleyin.
 • Eğer sirke bulursanız, öteki çocukların da tedavi edilmesi için çocuğunuzun okuluna bildirin.
 • bit-nasil-bulasir-bit-tedavisi-bitten-nasil-korunulur

  Etiketler:

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sayfa başına git
  SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN