Sınav stresi ile nasıl başa çıkılır

SINAV STRESİ
Başarı seviyesi yüksek olan öğrencilerde sınav stresi oldukça yoğun görülmektedir. Sınav stresi hem öğrenci psikolojisini hem de sınavın sonucunu önemli ölçüde etkilemektedir.
Sınav stresi ve yapamama korkusu birleşerek öğrencinin bu durumdan olumsuz etkilenmesi görülmektedir. Sınava girecek adaylarda, sınav günü yaklaştıkça, aşırı gerginlik söz konusu olabilir. Derslerinde başarılı ve gelecekle ilgili bir hedefi olan öğrenciler sınav kaygısı taşımaktadır. Bu nedenle girecekleri sınavın sonucu onlar için her şeyden önemlidir. Günler, aylar öncesinden bu sınava hazırlanabilmek için her şeyden ödün verirler. Sınav kaygısı tabii başarı ve performansı arttırmaya yardımcı olur fakat ileri derecede bir kaygı oluştuğunda, öğrenciler oldukça huzursuz ve stresli bir sınav dönemi geçirebilirler. Stresli olan öğrenciler sınavla ilgili olumsuz düşüncelere yönelmektedir. Bu durum ise başarılarını oldukça etkilemektedir.
Geçmişten bugün çıkan sonuçlarda, sınav stresi ve kaygısının öğrenciler üzerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu gözlenmiştir. Bunlardan bazıları, dikkatini toplayamama, sinirlilik, titreme, aşırı terleme, uykusuzluktur. Bu durum sınav günü yaklaştıkça da daha da artış göstererek öğrencinin sınavdaki verimini azaltır. Hatta bazı durumlarda sınava girmesine engel bile olabilir ya da rahatsızlanarak sınavı yarım bırakmasına da neden olabilmektedir.
Bu şikâyetlerinden dolayı öğrenciler, mutlaka psikolojik destek almalılardır. Aksi halde olumsuz sonuçlar aldıklarında bir sonraki sınav için de aynı şeyi düşünerek başarısız olabilirler. Bu durumda tedavi kaçınılmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN