SGK Tüp bebek tedavisini karşılıyor mu?

Normal ve doğal yollarla çocuk sahibi olamayan bireylerin en büyük umududur tüp bebek tedavisi. Başarılı bir yöntem olmasının yanı sıra, bireylerin sosyolojik ve psikolojik yaşamları açısından da çok önemli etkisi vardır. Bu yöntem biraz pahalı bir yöntem. Ancak merak etmeyin.. Tüp bebek işlemleri için devlet desteği var..

Buna göre SGK, en fazla 2 adet tüp bebek denemesinin ilaç ve tedavi masraflarına destek olacağını açıklarken, yeni gelen tüp bebek yasası ile bu sayı 3 tüp bebek denemesine çıkarıldı. Yani yeni tüp bebek yasasının yürürlüğü girmesi ile birlikte, 3 denemeye kadar olan tüp bebek tedavi masrafları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır. Ancak tüm bu tedavi sürecinde her bir deneme aşaması için devlet sizden 300 ya da 400 TL ücret talep edecektir. Tüp bebek masraflarının boyutları göze alındığında bu ücret çok çok düşük ve uygun bir ücrettir.

Daha önceki dönemlerde tüp bebek tedavisinde ki yaş sınırı, en fazla 39 olarak uygun görülürdü. Ancak SGK’nın yeni yürürlüğe soktuğu kanun ile beraber bu sınır da bir takım düzenleme yapma gereği duyuldu ve yaş ile ilgili düzenlemeye gidildi. Buna göre yeni çıkan tüp bebek yasası ile birlikte yaş sınırı 39’dan 43’e çıkarıldı. Dolayısı ile çocuk sahibi olma umudu taşıyan bireylere başka bir umut ışığı yandı.

Ayrıca eskiden sadece ilk evlilikler için tüp bebek tedavisine müsaade ediliyordu. Ancak yeni çıkan ve yürürlüğe giren tüp bebek yasası ile birlikte artık ikinci evlilikleriniz için de 3 adet tüp bebek tedavisi şansından yararlanabiliyorsunuz. İkinci evliliklerin tüp bebek maliyetleri de ilk evlilikte olduğu gibi deneme başına 300 ya da 400 TL olarak öngörülmüştür.

Öncede sadece devlet hastanelerinde tüp bebek tedavisi işlemi yapılırken artık SGK anlaşmalı tüm hastane ve kurumlarda tüp bebek tedavisine başlanabiliyor. Üstelik herhangi bir ek ücret vs ödemiyorsunuz. Sadece devletin deneme başında aldığı katkı payını ödüyorsunuz o kadar. Bu yasa ile birlikte doğum oranlarında yükselme hedeflense de halen bir çok birey bu kanunlardan haberdar değil.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN