Şaşırtan Hastalar

Aciller tıklım tıklım.Ağır hastalar için yaşam kurtarmanın ilk adımı olan acele servislerde yoğunluğa neden olan bir takım şahısların kullanım gerekçeleri keza şaşırtıyor hem de gülümsetiyor.

Prof. Dr. Cander, “Nabzını dinleyip, ‘Kalbim 5 dakikadır atmıyor’ diye ivedi servise koşan birey bile oldu. Kalbi atmadan acile nasıl geldiyse artık. Bu başvurular bizi çok şaşırtıyor” dedi.

Acele afiyet yardımı gerektiren hastalara hizmet veren acil servislerde, randevu sistemiyle bakılması için yeterince beklenemeyecek kalp krizi, yanık, travma gibi rahatsızlıklara birincil müdahale yapılıyor. Ağır hastalar için yaşam kurtarmanın ilk adımı olan acil servislerde, bazı kişiler yersiz yoğunluğa niçin oluyor. Kendilerini ivedi hasta olarak nitelendirenlerin acele servislere başvurma gerekçeleri şaşırtıyor.

“Kalbim 5 dakikadır atmıyor”, “Uyuyamıyorum”, “Başım ağrıyor”, “Kaşınıyorum”, “Ayaklarım yanıyor”, “İçimde bir şey kıpırdıyor”, “Kulağıma sinek kaçtı”, “Kulağıma kene yumurtladı” gibi gerekçelerle ivedi servislere tatbik yapıldığı öğrenildi. Bu boşboğaz başvurular acele hastalar için sorun oluşturabiliyor.

Gereksiz Yoğunluğa Sebep Oluyor

Ivedi Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, ivedi servise başvurulardaki yoğunluğun gerçek acele vakaların bakımını engellediğini söyledi. Hastaların, durumun aciliyetine kadar hizmet almasının temel kural olduğunu bildiren Cander, bir takım bilinçsiz davranışlar nedeniyle gereksiz yoğunluğun yaşandığını dile getirdi. Cander, birçok ülkenin ivedi servislerinde Türkiye değin yoğunluk yaşanmadığına göze çarpan ederek, Avrupa’da ve gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarının “Bu dek hasta bize başvursa ekonomimiz felç olur, ülkemizde kriz olur. Biz bunu ‘afet’ olarak tanımlarız” dediklerini açıklama etti.

İnsanlar bunun bilincine

‘KALBİM 5 DAKİKADIR ATMIYOR’

Bazen dilekçe nedenlerinin kendilerini bile hayrete düşürdüğünü anlatan Cander, şöyle dedi:

“Nabzını dinleyip, ‘kalbim 5 dakikadır atmıyor’ diye acele servise koşan kişi bile oldu. Kalbi atmadan acile nasıl geldiyse bundan böyle. Bu başvurular bizi fazla şaşırtıyor. ‘Ellerim morardı’ şikayetiyle başvuran diğer birinin, ellerinin yeni aldığı gizli pantolonun cebinde uzun zaman durdurduğu için morardığını gördük. Acil servisler problem ve stres çözme yeri olarak görülüyor. Acile gelen bazı insanların şikayetlerini birleştirecek bir tıp kitabı değil çünkü öbür şikayetlerle geliyorlar. hemen ivedi servise başvuran insanların başvurularını tanımlayacak yeni bir kitaba ihtiyacımız var.”

Cander, ivedi servisleri boşu boşuna meşgul edenlerin “Hiçbir şeyiniz değil” açıklamasına, “Hiç bakmadınız, analiz yapmadan nasıl bir şey yok diyorsunuz?” gibi cümlelerle tepki gösterdiğini söyledi. İnsanlarımızın bu konuda daha dikkatli ve duyarlı olmasını söyleyen Cander, acele servislere gelen ivedi hastaların yerine kendilerini koymalarını ve acele servisleri boşyere meşgul etmemelerini rica etti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN