Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak çayı son dönemlerde en çok merak edilen bitki çayları arasında yer alıyor ancak sarımsağın bizlerde genellikle kötü koku gibi etkiler uyandırması nedeniyle pek çok kişinin biraz önyargıyla yaklaştığını da belirtmek gerekiyor. Halbuki sarımsak çok uzun yıllardır insanlık tarihinin en eski tedavi malzemeleri arasında yer alıyor ve özellikle de antibiyotik yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sarımsak çayı ise tabii ki sarımsağın tüm olumlu etkilerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde görülmesi için kesinlikle denemeniz gerekenler arasında.

Çayı hazırlamak için bir bardak suyu 1 diş sarımsak ile kaynatmanız ve kaynadığı anda ocaktan almanız gerekiyor. Eğer tadını çok kötü bulursanız içerisine bir miktar ekleyebileceğiniz bal ve sıkacağınız yarım limon bu kötü tadı bastırmakta oldukça etkili olacaktır. Tümünü tek seferde içemeyeceğini düşünenler ise bir kaç gün boyunca kapalı bir kapta buzdolabında sarımsak çaylarını saklayabilirler. Peki yapması bu kadar kolay da bu çayın faydaları neler diyenler için de biraz sarımsak çayının faydalarından bahsedelim.

Sarımsak çayı zayıflamanıza bir yardımcı olarak tüketilebilecek çaylar arasında yer alıyor. Ancak bu konuda bir mucize olmadığını ve sadece diyetinize destek olarak tüketilirse bir faydasının olacağını belirtmek gerek. Özellikle yağ yakma ve ter attırma özelliğinden dolayı spordan önce tüketmeniz, spor esnasında daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Tabii ki spor ve diyeti bir arada götürmeyi de unutmamalısınız çünkü sadece çay içmek herhangi bir şekilde zayıflamanızı sağlamayacaktır.

Sarımsağın temel faydaları ise daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Bunlar arasında vitamin ve mineraller almak, kalp ve damar rahatsızlıklarını önleme, gribe karşı oldukça etkili bir ilaç olma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlama gibi pek çok öğeden oluşuyor. Dolayısıyla hasta olmadan da sarımsak çayı tüketmeniz size genel olarak daha sağlıklı yaşama fırsatı sunacaktır.

Ancak tansiyon hastalarının, kan pıhtılaşması sorunu yaşayanların ve kronik hastalıklara sahip olanların sarımsak yahut sarımsak çayı tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları da yerinde olacaktır. Zira sarımsak kanın pıhtılaşmasını zorlaştırmakta ve aynı zamanda tansiyonu da düşürücü bir etkide bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN