Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

Cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar zarar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru dinç bronzlaşma nedir sorusudur.Doğru tekniklerle sağlıklı bronzlaşmak muhtemel.

 

Yaz ayları tatil ayları olup bu dönemlerde deniz kenarında güneş banyosu yapmak ve doğal şekilde bronzlaşmak en fazla hoşumuza giden şeylerden biridir. Ast bronzlaşma ile birlikte ışıl ışıl eden esmer bir ten hemen herkesin en büyük ideallerinden birisidir. aynı zamanda bronzlaşma hakkında hatalı aşina ise derinin bu şekilde renk değiştirmesinin sağlıklı bir cildi ile ilişkilendirilmesidir. Ama derideki bu renk değişimi uzmanlar tarafından ciltte oluşmuş zarar olarak değerlendirilmektedir.

 

Yani cildiniz ne değin bronzlaşmış ise o kadar zarar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru sağlıklı bronzlaşma nedir sorusudur. Bu soruya cevap verebilmek için uzmanların açıklamalarına dinlemek gerekir. Bunun yanına dinç bronzlaşabilmek için de altın kuralları uygulamak gerekir. Ciltte güneş ile birebir bağlantı sonucu D vitamini kaybı oluşmaktadır. bu nedenle de cildin nem dengesi bozulmaktadır.

 

Özellikle de yaz aylarını girilen dönemlerde güneş ışınlarının daha tepede olan açı ile geliyor olmasına tabi olarak derideki vitamini kaynağı olan madde güneş tarafından aktif D vitaminine dönüştürülmektedir. Bu da vücuttaki kalsiyum dengesi ile kemik gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için D vitamini çok önemli olup güneş banyoları yapmaları onlar için çok faydalı olmaktadır.

bronzlaşmak

bronzlaşmak

Hem sedef sanki bir deri hastalığınız var ise güneş ışınları bu cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani kısacası güneş D vitamini açısından vücudun gereksinim duyduğu bir şeydir. Yalnız bunun dozunun ayarlanması gerekir. Güneşli birebir dokunmak yerine dinç bir biçimde güneşin ışınlarından davranmak gerekir ama bunun içinde bronzlaşma hakkında dürüst aşina yanlışlar nelerdir bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Bular da şu şekilde sıralanabilir.

 

1 – Bronz bir ten daha güzel görünmektedir.

Bütün tersini bronzlaşmak güneşle birebir temas olduğu için yüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmaktadır. aynı zamanda ciltte kahverengi lekeler ve noktalarda oluşmaktadır.

 

2 – Gençler Kansere Yakalanmazlar.

Bu da hatalı aşina bir şeydir deri kanseri genç ya da yaşlı herkeste görülebilir ve en fazla rastlanılan kanser türlerinden biridir.

 

3 – Cildin Eşit Oranlı Olarak Bronzlaşması Kişiyi Güneşten Korumaktadır.

Bronzlaşma hakkında dürüst aşina yanlışlar içerisinde bu faktörler gelmektedir. Gerçekten cildin ne kadar bronzlaşması o kadar zarar görmesi demektir.

 

4 – Solaryum İle Güneşte Bronzlaşmak Benzer Şeydir.

Bu hatalı ise insanların cilt kanserine yakalanma olasılığını güçlendirmektedir. Çünkü solaryumla doğal bir şekilde D vitamini alınamamaktadır. Sağlıklı bronzlaşma nedir sorunusun cevabı ise güneşte bronzlaşmaktır.

 

5 – UVB Işınlarının Cilde Herhangi Bir Zararı Olmaz

UVA ışınları cildin ne kadar zarar veriyor ise UVB ışınları da bir böylece cilde zarar vermektedir. bu nedenle cilde bu iki yaşından koruyacak şekilde tedbir olmak gerekir

 

6 – Solaryum kişiyi zayıflatmaktadır

Hayır, böyle bir şey söz konusu değildir. Bu yalnızca bir spekülasyondur. Sadece ciltte kalori yakma işini hızlandırmaktadır. Oysa kişinin zayıflaması tesir etmemektedir.

 

7 – Koruyucu kremlerin hiçbir zararı değil koruyucu kremler zararlıdır kanser riski oluşturmaktadır

Bu konu ile ilgili sadece spekülasyonlar ortada dönmektedir. Güneş koruyucular dikkat dizisi seçildikleri süre güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyabilmektedir. Bu dürüst bilinen yanlışları da öğrendikten daha sonra yapılması gereken dinç bronzlaşmak için altın kuralları uygulamaktır. Hemen de sağlıklı bronzlaşma nedir diyenler için altın kuralları sıralayalım.

 

Dinç Bronzlaşmanın Altın Kuralları

1- Sağlıklı bronzlaşmak için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşe çıkmamak gerekir

2- Eğer güneşle birebir bağlantı edeceksiniz güneş gözlüğü şapka kullanmanız gerekir.

3- Güneşe çıktığınız zaman açık renkli kıyafetler ve ince kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

4- Sağlıklı bronzlaşmanın altın kurallarından en önemlisi nasıl güneş yağı seçilmeli sorusudur. Bunun için asgari 50 etmen ve üzerinde güneş koruyucular kullanmanız gerekir.

5- Havuza her girip çıktığınızda güneş koruyucu her zaman uygulamanız gerekir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde omuz, baş, göğüs, yüz gibi alıngan bölgeleri güneşten koruyarak güneşlenmek gerekir.

6- Tatile çıkmadan önce eğer bronzlaşmak gibi bir niyetiniz var ise bir cildiyeci ile görüşmeniz yardımcı olacaktır. Güneş koruyucu seçiminde bir deri hastalıkları uzmanı önerisinden faydalanmanız gerekir.

7- Alacağınız güneş koruyucu 50 etmen ve üstünde koruma faktörlü olmasına dikkat edip bununla birlikte kokusuz ve parfümsüz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 

Fiilen bronzlaşmak cildin güneş karşısında gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Vücut ve deri güneş ışınlarıyla karşı karşıya kaldığı süre dinç olan hücreleri gözetmek adına savunmaya geçer ve melanosit denilen cilde rengini veren maddeler civarda bir koruma hücresi oluşturulur.

 

           Nasıl güneş yağı seçilmeli sorusunun başlıca cevabı ne dek bronzlaşmak istediğinize bağlıdır. Etmen sayısı ne dek artar ise öyle az güneşten etkilenirsiniz. Bu koruma hücreleri çoğalarak savunma mekanizması geliştirirler. Bu da cildin bronzlaşması anlamına gelmektedir. Bronzlaşmak doğrusu cildin zarar görmesi olarak bilinse de bir sağlıksızlık değildir. Güneş ışınları karşısında kendini korumaya alan cildin artık kullanmayı bırakması ve canlı olmayan hücrelerin renk değiştirmesi olarak tanımlanabilir. bir de dinç bronzlaşmak namına yapılan hatalar söz konusudur. Çok sık rastladığımız bu hataları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Güneşle Birebir Temas Ederek Bronzlaşmak

Eğer sağlıklı bronzlaşma nedir diye düşünenlerdenseniz ve bronzlaşma kararında iseniz bunu güneşle doğrudan doğruya karşısında karşıya kalarak değil güneş ışınlarının daha eğik geldiği saatlerde yapmalısınız.

 

Hızlı Biçimde Bronzlaşmak

Bronzlaşmayı ağır ağır gerçekleştirin. Çok kısa bir vakit içerisinde bronzlaşmak yerine daha uzun bir vakit dilimi içerisinde cildinizi bronzlaştırmaya çalışın.

 

Solaryumda Bronzlaşmak

Bronzlaşmak için solaryum yerini doğal güneş ışınlarının tercih etmelisiniz. Çünkü solaryum her seansta cilde hasar veren bir uygulamadır. Bunun yerine çıkacağınız tatilde güneşli direkt cildinizi bağlantı ettirmeden ve geniş bir zamana yayarak bronzlaşmayı seçim etmelisiniz.

 

Yol Almak Önemli Değildir

Hareket çok önemlidir. Daha süratli ve daha ivedi gelmek istiyor iseniz hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Kumsalda uzanıp bronzlaşmak yerini bir zaman güneş altında kaldıktan sonra denize girip çıkarak veya ayrı spor aktiviteleri yaparak güneş altında bronzlaşmayı seçim etmelisiniz.

 

Koruyucu Uygulamak Fazla Manâlı Değildir

Bronzlaşmanın en temel ögelerinden birisi güneş koruyucuları kullanmaktır. Güneş koruyucusu konusunda mutlaka bir dermatolog önerisinden sonra koruyucunuzu alın. bununla birlikte güneş koruyucunun 50 faktör üzerinde olmasına dikkat edin. Alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bronzlaşma konusunu güneş koruyucular yerine alternatif yöntemler de etkin olmaktadır. Bunlara başvurarak güneşin zararlı etkilerini asgariye indirebilirsiniz. Zeytinyağı, kakao yağı, havuç yağı gibi veya bebek yağı gibi doğal ürünler bronzlaşmanıza muavin olacak ve size dinç bir bronzlaşma olarak dönecektir.

 

Güneşlendikten Daha Sonra Güneş Kremi Kullanmama

Duş aldıktan sonra vücudunuzun tamamını güneş kremi ile bağlanmanız cildinizin nem dengesini sağlayacaktır. Ciltte soyulmalara ve sağlığa zararlı bir bronzlaşmaya engel olacaktır. Bronzlaşma hakkında içten aşina yanlışlar ne değin millet arasında yaygın olarak kabul görse de siz bile bile lades demeyin.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN