Saç dökülmesi nasıl durur, saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi bir çok kişinin hayatında ki en önemli sorunlardan birisidir. Bunun nedeni bakımsız kalan ve yıpranan saç derisinin gün geçtikçe zayıflamasıdır. Zayıflayan saç derisi saç köklerine hava gönderemez, dolayısı ile saç diplerinde kırılmalar başlar ve zamanla dökülmeler meydana gelir. Bunların bir ya da bir çok sebebi olabilir. Ancak en önemli sebep bakımsızlık, çok fazla saç kesimi, çok fazla jöle, sprey ve wax gibi ürünlerin kullanımıdır. Ayrıca yine çok fazla saç kurutma makinesine maruz kalan saçlar da zamanla dökülmeye başlar. Şimdi sizlerle bu dökülmeler nasıl azaltılır onları paylaşalım.

– Saçlarınızı tararken sivri uçları olan metal içeren taraklar yerine, yumuşak, kısa ve plastik taraklar tercih ediniz. Bu saçların kopmasını ve yıpranmasını engelleyecektir.

– Jöle,sprey,wax ve benzeri ürünleri kullanmaktan kaçının. Bu ürünler saçın hava almasını engellediği için saçların çok hızlı dökülmelerini sağlayacaktır.

– Saçınıza şekil verici bir ürün kullanıyorsanız ya da kullanmak zorundaysanız mutlaka düzenli olarak saçlarınızı yıkayınız.

– Saç bakım kremi, şampuanlar ve jeller gibi şeyleri aşırı kullanmayın. Bunlar yerine doğal sabunlar ve saç bakım kremleri kullanın.

– Saçınızı süreli yıkamayın. Sürekli olarak sıcak ya da soğuk suya maruz bırakmayın. Saçlarınızı bir çiçeğin gelişimi gibi düşünebilirsiniz. Buradan yola çıkarak saçınızı yıkama periyotlarınızı dengeleyebilirsiniz. Bu işlem saçınızın gür ve sağlıklı çıkmasını sağlamakla birlikte dökülmesini önleyecektir.

– Uykusuzluk, halsizlik, stres ve benzeri şeyler de saçların dökülmesinde etkilidir. Psikolojik haliniz vücudunuza olduğu gibi saçlarınıza da etki eder. Bu yüzden mümkün olduğu kadar moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Uykunuzu bir düzene sokun. Minimum 7 saat uyuyun ve spor yapın. Sağlıklı bir bedenin sağlıklı saçları olacaktır.

Genel olarak bunlara dikkat ettiğiniz sürece saç dökülmeleri azalacaktır. Çok özel rahatsızlıklarınız ya da saç hastalığınız yoksa bu öneriler saçlarınızın sürekli olarak uzamasını sağlayacaktır. Ve yukarıda belirttiğimiz gibi, sağlıklı saçlar sağlıklı bedenlerde gelişir. Kendinize dikkat ettiğiniz sürece saç dökülmesini azaltmak için yazdığımız öneriler sizin için anlamını yitirecektir. Bu yöntemler dışında sağlıklı saçlar için uzmanların bilgisinden de yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN