Saatinize Göre Beslenin Sağlıklı Kilo Verin

Yaz gelirken fazla kilolarınızdan kurtulabilmek için yanlış diyetler uygulayarak sağlığınızı riske atmayınız. Sık sık ve az yemek yeme efsane haline gelmiş en önemli beslenme şeklidir. Bu efsaneyi saatinize uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Dünyanın en iyi okullarından biri şüphesiz ki Cambridge Üniversitesi’dir. Zayıflarken sağlıklı kalmak adına yaptığı birçok araştırmayla da bilinen Cambridge, son olarak gün içerisindeki en doğru beslenme saatlerini açıkladı. Siz de bu açıklamaları okuyarak yediğiniz yemeğin yanında hangi saatlerde yiyeceğinize de dikkat ederseniz ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Diyet yaparken de günün en önemli öğünü tabi ki kahvaltıdır. Çünkü kahvaltıda gün boyu gerekli vitamin ve enerjiyi depoladığınız için diğer öğünlerde daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. O halde saatlerinizi 07.00-08.00 arasında kahvaltı yapacağınız şekilde ayarlayınız. Öğle yemeğinden önce ise vücut, beyin için glukoza ihtiyaç duyar. Aslında basit bir şeker maddesi olan glukoz, yaşam için önemli bir karbonhidrattır. Bu nedenle saatiniz 10.00’u gösterdiğinde düşük karbonhidratlı yiyecekler atıştırmalısınız.

İyice azalan enerji seviyeniz için öğle yemeği zamanı geldi. Saatiniz ise 13.00 göstermektedir. Daha geç saate kalmamanız gereğinden fazla yemek yememeniz için oldukça önemlidir. Bu öğünde besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük yemekler tercih etmelisiniz. Özellikle çok fazla yağlı ağır yemeklerden uzak durunuz. Öğleden sonra 14.00-15.00 arasındaki zaman ise kandaki glukoz seviyesinin en yüksek olduğu saatlerdir. Bu saatlerde mutlaka taze yada kuru meyve tüketmelisiniz.

Akşam yemeği de diyet yaparken dikkatli beslenmeniz gereken bir öğündür. Renkleriyle iştahınızı harekete geçirecek mevsim salataları ve yağsız ızgara çeşitleri bu öğünde ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Akşam yemeğiniz için ideal saat ise 17.00-19.00 arasıdır. Bu saatlerden sonra yiyeceğiniz yemekleri yakmanız oldukça zor olacaktır. Oysa vücut bu saatlerden sonra daha çok gıdaya ihtiyaç duymaya başlar. Tokluk hissi yaratabilmek için 19.00-21.00 saatleri arasında kalan zaman diliminde kalori miktarını az tutarak bir şeyler atıştırmalısınız. Mesela bu atıştırmaların içerisinde yarım muz, bir dilim peynir gibi gıdalar olabilir. Ayrıca bu gıdalar triptofan maddesi içerdiği için gece rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Etiketler:

Saatinize Göre Beslenin Sağlıklı Kilo Verin Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. En Kazançlı Yol dedi ki:

    Vücudun kendi saatine göre beslenme düzenlemeliyiz ama biz genelde üşengeçliğimizden düzensiz beslenme alışkanlığına sahibiz.

  2. Abdullah Darçın dedi ki:

    Saatli ve doğru beslenme en iyi yöntem. Dengesiz beslenilmemek gerekir.

  3. Oğuzhan Kara dedi ki:

    Doğru beslenmek her zaman en iyisidir. Sonradan bu tarz sıkıntılar yaşamayalım.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN