Ramazan Ayında Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı ?

Ramazan ayı içerisinde, oruç tutan bayanlarda mide ve sindirim sisteminde farklılaşmalar olur ve normalin dışında çalışmaya başlar, bu sebeple yemek yerken birçok konuya dikkat etmek gerekir.

* * Yaklaşık olarak 12 saat civarında dinlenmeye çekilen mideye iftar vaktinde aniden yüklenmek, hem sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir hemde kilo alımına yol açabilir. Orucu hafif yiyeceklerle açmaya özen gösterin.

* * Ramazan ayı içerisinde yapılan başlıca beslenme yanlışlarından biri de az meyve tüketmektir. İftardan sonra en az 2 porsiyon meyveyi çiğ ya da komposto olarak tüketmek sizin için yaralı olacaktır.

* * Ramazan ayında bayanlarda genellikle tatlı yeme arzusu artmaktadır. Bayanlar eğer bu gereksinimi karşılarken kilo almak istemiyorsanız kalorisi azaltılmış tatlılar tüketmelisiniz. Yağlı veya hamur işi tatlılar tüketmektense hoşaf, komposto veya sütlü tatlılar tüketmek sizin için iyi olacaktır.

* * İftar yaparken yemekle birlikte çay ve yahut kahve içmek alınan vitaminleri yok edeceğimden dolayı bu içecekleri iftardan bir süre sonra içmekte fayda var. Unutmayın kişiler kilo almamak için yeterli beslenmelidir.

* * Ramazan ayında kilo vermek gibi bir düşünceniz var ise normalde günlük almanız gereken kaloriyi miktarını iftar ve sahur vakitlerine paylaştırın. Sebze ve meyve tarzı düşük kalorili yiyeceklere ağırlık verin. Hareketsiz kalmamaya dikkat edin. İftardan sonra kesinlikle yürüyüş yapın.

* * “Sahurda bir şeyler yemeyeyim de kilo vereyim” gibi düşünceleri kafanızdan atın ve kesinlikle sahura kalkın. Bu şekilde hem aç kaldığınız süre azalır(yeme arzunuzda bu orantıda azalır) hem de metabolizmanız az yavaşlar.

* * Kolesterolünüz yüksekse birde oruç tutuyorsanız kırmızı et ve tereyağı gibi besinlerin tüketimini azaltmanız gerekli, haftada en az 1-2 kez balık veya kuru baklagiller tüketmeniz gerekiyor.

* * Oruç tutma aşamasında vücudunuz uzun süre susuz kalacağından dolayı,(yeme arzusu uyandırmamak için) iftar ve sahur arasında bol bol su içmeye özen gösterin.

* * Su içmek sindirim sistemi ve böbreklerin çalışmasını hızlandırmaktadır. Ancak yemek sırasında su içmek, sindirim sistemini de bozulmalara neden olabilir.

* * Ramazan ayında sigara tiryakisi bayanların bir çoğu, iftar yemeğine başlamadan önce bir sigara içer. Aç karnına içilen iştah kapatır ancak daha sonra aşırı bir açlık hissi uyandıracaktır ve buda kilo almanızda baş etkenlerden birisi olacaktır. Sigarayı Ramazan ayında tüketecekseniz yemekten sonra tüketmenizi öneririm.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN