Ramazan Ayında Diş Ağrısı İçin Öneriler

Ramazanda Diş Ağrısı ile Başa Çıkma’nın Yolları

Eğer ramazan ayında oruç tutuyorsanız ve beklenmedik bir şekilde diş ağrınız başladıysa, bu ağrıyı aşağıda değinilecek tavsiyeler ile azaltabilirsiniz.

Uzmanlara göre; hekime danışmak şartıyla, oruçlu kişilerin geçici olarak ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulamak kaydıyla, diş ağrısını hafifletmenin mümkün olabileceğini belirttiler. Diş ağrısına kesin çözüm tabi ki, bir diş hekimine giderek profesyonel bir yardım alarak tedavi görmektir. Fakat doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmenin çeşitli pratik yolları vardır.

Diş ağrısına oruçlu olunduğu zaman yakalanıldıysa, soğuk kompres yapmak pratik bir çözümdür. Eğer niyet etmeden önce ağrı kendisini hissettirmişse, yapılacak ilk iş diş fırçalamaktır. Fırçalama işlemi; dişin çürük kısmına sıkışmış olan ve ağrıya sebebiyet veren besinleri, o bölgeden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Dişlerin, diş ipi yardımıyla temizlenmesi de farklı bir seçenektir.

Sirkeli su karışımı yada tuzlu su ile yapılacak olan gargara, diş ağrılarını kısmen de olsa uyuşturmaktadır. Hazırlanan bu karışımlar; dişi, bakterilerden temizlemeye ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca; bu karışımlar, diş eti ve açık diş çürüklerine karşı bir dezenfektan görevi yapmaktadırlar.

Eğer diş ağrısına niyet etmeden önce yakalanılmışsa; ağrı kesici yada antibiyotik ilaç, doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Yemek yeme esnasında; ağrımakta olan diş, ısırma hareketi ile daha fazla ağrıya sebebiyet vermekte ise; bu durum iltihaplanmanın göstergesidir ve mutlaka bir doktora gidilip en kısa sürede antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Karanfil yağı yada kuru karanfil çok eskilerden beridir enfeksiyonları tedavi etmede kullanılmaktadır. Diş ağrısına iyi gelen bu yağ; anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. İçerisinde Eugenol denilen güçlü bir madde içermektedir. Bakterileri öldürmeye yarayan bu madde, diş macunlarında da kullanılmaktadır. Kuru karanfil, ağrıyan bölgeye konulup bekletildiği zaman o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltmaktadır. Bunun yanında antibakteriyel özelliği sayesinde, çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki etmektedir.

Ağrımakta olan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması, geçici olarak ağrıyı hafifletmektedir. Sarımsak ise; çürük dişin üzerine konulup bekletilince, ağrıya neden olan bakterileri yok edici özelliği ortaya çıkmaktadır. Bir diğer ağrı kesici ise çörek otudur. Çörek otu da düzenli olarak kullanıldığı zaman ağrıya neden olan etkenleri; vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, ortadan kaldırmaktadır.

Bir diğer doğal antibiyotik maddesi ise; buğday çimi suyudur. Buğday çimi suyu, dişlerdeki ve diş etlerindeki enfeksiyonları yok eder. Ağızdaki bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır. Zerdeçal da antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile dişteki ağrıları giderir. Zerdeçalın uygulanma şekli; zerdeçal bir miktar su ile karıştırılıp bir hamur elde edilir. Bu hamur ağrıyan dişin üzerine yerleştirilir.

Etiketler:

Ramazan Ayında Diş Ağrısı İçin Öneriler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. bilindik market dedi ki:

    Ramazanı şerifin ilk günleri Bende diş ağrısı çektim iftardan sonra karanfil birde sarımsak koydum gerçekten faydası oluyor

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN