Ramazan Ayı Dua Ayı “Dualarla Ramazan”

Ramazanda Dualar

Ebu Hüreyre Radiyallahu Anh, Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vesellemin şu şekilde buyurduğu rivayet edilmektedir:

”Her oruç tutan kulun, iftar vaktinde kabul olunacak bir duası vardır. Duasının karşılığı mükafat olarak ya dünyada verilir veya ahirette ebedi bir surette ihsan edilir.” (Kenzü’l-Ummal 3:328)

Ramazan süreci, dua ayıdır. Mübarek olan bu gecelerde, üç aylarda, özelliklede Ramazan’da edilen dualar kabule en yakın dualardır.

İftar vakti, kulun Allah’a yaklaştığı, O’nun emrini yerine getirmenin sevincini dorukta yaşadığı bir süreçtir.

İnananlar,oruç tutarak hata ve kusurlarından arınırlar ve tüm kalbiyle, Yaratıcısına bağlanmış olurlar. Bu anda kul, ellerini açıp, Rabbine yalvardığı zaman eli boş dönmeyecektir. Arzu ettiklerine ya bu dünyada kavuşacak, mükafatını peşin olarak alacak yada daha güzel bir surette; Ahirete ve ebedi hayatında bir nur olarak alacaktır. Çünkü Yaradan, kulunun ihtiyacını ondan daha iyi bilmektedir. Hakkında nasıl daha hayırlı olacaksa duasını ona göre kabul edecektir.

Hz Ömer Radiyallahu Anhın rivayetine göre; Resul-i Ek-rem Sallallahu Aleyhi Vesellem Şöyle buyurmuştur:

”Ramazan günlerinde zikirle meşgul olanlar mağfiret edilir, o günlerde Allah’tan dilekte bulunanlarda eli boş dönmezler.” (Kenzü’l-Ummal, 8:464)

Ramazan Zikir Ayıdır

Ramazan dönemi, zikir ve duanın bol edildiği dönemdir. Ramazan boyu oruç tutmuş olan Mü’minler, gece ve gündüzlerini zikir ile geçirmektedirler. Bu kişiler hem hal ve tavırlarıyla, hem de dilleriyle Allah’ı anarlar, böylece kalp ve ruhlarını dinlendirirler.

Mü’minler böylece; hem dünyaya ait olan ihtiyaçlarını, hem de Ahiret’e ait olan beklentilerini istemek için Rablerine ellerini ve tertemiz gönüllerini açarlar. Bilinmektedir ki; bu ay nurlu bir aydır, dileklerin kabul edildiği, ihtiyaçların giderildiği ve beklentilere cevap alınan aydır.

İbn-i Ömer Radiyallahu Anhüma’nın riyat ettiği bu hadi-i şerifte Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vesellem Zikrin çeşitlerini şu şekilde İfade etmektedir:

” Kim Ramazan ayında sessizlik ve sükunet içinde bir gün oruç tutarsa, tekbir getirir, kelimeyi tevhit okur, Allah’a hamd eder, helali helal, haramı da haram bilirse, Allah onun bütün geçmiş günahlarını bağışlar.” (Kenzü’l – Ummal 8:482)

Ramazanda oruç ile birlikte adeta melekleşen bir mü’min, meleklerin dillerinden düşmeyen tekbirleri, kelime-i tevhitleri, şükür ve salavatları, tespih ve istiğfarları tekrarlamak suretiyle hem manevi kir olan günahlarından temizlenir, hem de Allah’ın rızasını almaya çalışırlar.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN