Psikolojik Danışmanlarımız Kediler

Hangimiz evinde kedi, köpek, kuş, kaplumbağa ya da balık besliyoruz? Veya daha fazlası mı?

Peki ya bunlardan hangisi sizi yoğun bir iş gününden ya da okuldan döndüğünüzde kucaklıyor? Kedi ya da köpek elbette. Tabi sıradışı başka bir hayvanınız yoksa. Yapılan araştırmalara göre kedilerin özel hayvanlar oldukları ve diğer evcil hayvanlara göre iyileştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu ortaya konulmuş bir gerçek. Ailurophilia (Kedi Aşkı) denen bir kavram bile var üstelik. Hani halk arasında kediler nankör derler ya, aksine kediler ile ilgili bilinmeyen pek çok gerçek var aslında. Sizler için kedilerin hem insanlara faydasından hem de bilinmeyen özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

İnsan psikolojisine iyi gelen faktörlerden biri kedi mırıldamasıdır. İnsanları rahatlatır ve sakinleştirir. Ayrıca çıkardıkları bu ses sadece insanlara rezervedir. Emzirdiklerinde, siz onlara sevgi gösterdiğinizde, ya da sizin ruh haliniz değiştiğinde mırıldarlar. Ama genel mırıldama sebepleri mutlu olduklarını size hissettirmektir.

Kediler sahiplerinin ağrıyan yerlerini bulur ve oraya otururlar. Burası boyun, sırt, karın veya herhangi bir yer olabilir. Bununla alakalı çokça örnek mevcuttur. Vücut ısıları 38,5 derece olduğu için hızlı iyileştirme özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda dilleri zımpara kağıdı gibidir ve tükrükleri antiseptik bir madde özelliğine sahiptir. Bu sebeple kedi en temiz hayvan olarak bilinir. Yıkanmaz, kendini diliyle temizler. Bu sebeple açık bir yarayı kediye bakması için emanet ettiğinizde normal iyileşme süresinden daha hızlı iyileşir.

Kediler başına buyruk hayvanlar gibi görünseler de cinslerine göre farklılık gösterirler. İnsan yapısına en yakın kedi tekir cinsidir. Oyuncudur, uysaldır, biraz yaramazlık sever, pusu kurmaya bayılır ancak; nankör değildir. Kedi ırkı sadece çiğ olan yemekler önünden alınmaya teşebbüs edildiğinde saldırıya geçer. Bu da kedinin özünde vahşi bir hayvan olmasından kaynaklanır.

Eğer yalnız başınıza bir evde yaşıyorsanız veya bir çocuk düşünmüyorsanız size evinizde eşlik edebilecek en uysal ve temiz hayvan kedidir. Tuvaletini sadece kendi kabına ya da öğrettiğiniz yere yapar. Yapacak yeri yoksa bulana kadar bekler, kolay kolay pislemez. Sabah sizi uyandırır, uyanmazsanız ayaklarınızın altını gıdıklar, kafanızın üstüne çıkar, kovduğunuzda kapıya tırmanır ve açma yöntemleri arar (genelde bulur), ve daha nicesi. Dediğim gibi ruhen de sizi rahatlatacak en uygun hayvanlardan birisi kedi.

Bu arada çok ilginçtir ki kediler insanlarla diyalog halindedirler. Sesleriyle ve hareketleriyle genelde ne istediklerini insanlara anlatabilirler.Tabi burada ses tonunuz da büyük bir önem taşır.

Son olarak şuna da değinmeliyim ki İslam inancına göre kedi, temiz ve evde yaşaması için sakınca görülmeyen nadir hayvanlardandır. “Kedinin sunduğu yenebilir” görüşü de buradan kaynaklanır.

Bence siz de bir boncuk, pamuk ya da maviş ile ev arkadaşı olmak için adım atabilirsiniz. Ama bunu parayla satın alınacak kediler yerine veterinerde evsiz kalmış, ev bekleyen kedilerden seçerek yaparsanız onlar çok daha mutlu ve minnetkar olacaklardır. Bol patili günler sizlerin ve kediciğinizin olsun…

Etiketler:

Psikolojik Danışmanlarımız Kediler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Çağla dedi ki:

    Kediler, bir hareketleri ile bile insanı kahkahaya boğan sevimli canlılar… Yumuşacık tüyleri ile en stresli anlarda bile insanın keyfini yerine getiren dostlarımız… Benim bahçemde 4 tane var, hepsi de birbirinden sevimli.

  2. Yaratıcı Logo Tasarımları dedi ki:

    Kedi sever ve besler biri olarak harfi harfine katılıyorum. İşten eve gelince o mırıltılar tüm yorgunluğu stresi atıyor, kalkıp oynamaya bile enerji topluyorum 🙂

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN