Pasta nasıl pişirilir, pasta pişirirken nelere dikkat etmelidir?

Pastanın pişirilmesi: Pişirilecek pastanın fırının tam ortasına yerleştirilmesi lâzımdır. Çün¬kü. bu kısımda ısı dağılımı birbirine hemen he¬men eşittir. Birkaç pasta pişirilecekse o zaman kalıpların birbirlerine de, fırının yanlarına da do¬kunmamasına dikkat edilmelidir. Böylece ısının kalıpların etrafında serbestçe dolaşması sağlan¬mış olur. Kalıplar üst üste raflara konulacaksa, o zaman da aynı hizaya getirilmemelidir.

Çok alçak ısı, pastanın kabarmamasına ve sert olmasına yol açar. Fazla yüksek ısı pastanın üstünün çatlamasına, iyice kızarmasına ve tıkız olmasına neden olur.
Her fırında ısıyı gösteren bir derece bulunmayabilir. G zaman her on beş dakikada bir hamuruna bakmalıdır. Çünkü ilk on beş dakikanın sonunda pasta kabarmaya başlar. İkinci on beş dakikanın sonunda kızarır. Üçüncü on beş dakikanın sonunda iyice kabarmış ve mümkün olduğu kadar da kızarmış olur. Aşçı, bu duruma bakarak fırının ısısını ayarlayabilir. Pastanın pişmiş olduğu şu şekilde anlaşılır: Pasta güzelce kızarmıştır. Tepesinin ortasına hafifçe vurulduğu zaman hafifçe çöker ama yine eski halini alır. Or-tasına batırılan bir kürdan ya da çatal temiz çıkar. Fazla pişirilmiş pastanın üzerinde sert bir I kabuk olur. Kendisi de kuru ve serttir, iyice küçülmüş de olabilir. İyi pişmemiş pastanın kabuğu yapışkan olur. İçi hamurumsu ve ağırdır. Dibe doğru ıslak bir kısım ya da tabaka bulunur.

Büyük pastaları kesmek : Temel hamurla yapılmış pastaları, kekleri ve diğer türleri ince ve uzun bir bıçakla kesmelidir. Pandispanya hamuruyla yapılmış olanlar için enli pasta bıçağı kullanılır.
Pasta yapılması: Aşağıda pasta yapımında kullanılan hamurlar, doldurma, kaplama ve süs¬leme malzemeleri ve glasürler anlatılmaktadır. Pasta yapımında çığır açmış iki mutfak vardır. Fransız’ ve Viyana.

Fırın, hamur hazır olmadan yakılmamalı, istenen derecede ısıtılmalıdır. Birçok meraklı, pasta için gereken eşya ve malzemeyi önceden bir araya getirmeyi tercih eder. Hamuru hazırlama¬ya başlamadan önce de fırını yakarlar. Böylece malzemeleri karıştırma işlemi yanda kesilmemiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN