Pandispanya hamuru tarifi, pandispanya hamuru nasıl yapılır?

Pandispanya hamuru tarifi, pandispanya hamuru nasıl yapılır?

Pandispanya hamuru «Sünger» (Pâte a Gé¬noise :
Pandispanya hamuruyla pastaların en hafifleri yapılır. Bunlarda un azdır. Kabarmaları yumurtalar çırpılırken içlerine karışan havaya bağlıdır.
Karışım çabuk bozulur. Onun İçin hamur hazırlanır hazırlanmaz fırına verilmelidir.
Bu hamurla sade pandispanya, yuvarlak büyük pasta, rulo, savarin ve tulumbalalar hazırlanır,
Pandispanya hamuru İçin malzemelerin an İyileri kullanılmalıdır. En iyisi 3 günlük yumurtalardır. Bunların oda sıcaklığında bir yerde çırpılması İçlerine daha fazla hava olmalarını sağlar. Bu hamurda pudraşekeri kullanmalı ama bunu da elemelidir Şekerin İçinde topaklar olmamalıdır. Taneli toz şeker, kaba düşer ve yumurtayla birlikte çırpıldığı zaman da kolayca erimez.

Şeker iyice erimezse pastanın yüzü tekeli otur. Un da kabil olduğu kadar İnce olmalıdır. Unu fırında ısıtmak ve en aşağı 3 defa elemek dalma yararlıdır. Ayrıca bütün malzeme dikkatle ölçülmelidir.
nştmm hazır olduğu şu şekilde anlaşılır. Çırpıçe vurularak fazla şekerin dökülmesi sağlanır
cıyia bir miktar karışım kaldırılır. Sonra aynı işlem az bir unla tekrarlanır.
Pasta yapılırken kullanılan kaplarda hiç yağ bulunmamasına dikkat etmelidir, Çırpma teli de çok temiz olmalıdır. Yumurtaların İçlerine iyice hava alması ve şekerin do erimesi İçin kabın pek hafif bir ateşe konmasının yararı olur.

Çırpıcıyla bir miktar karışım kaldırılır, bir kurdele gibi kaba düştüğü ve şeklini koruduğu taktirde karışım hazır demektir.
Buna un katılırken içeri alınan havayı kaybetmemeye çalışmalıdır. Çırpıcı çıkarılır. Un. ka¬rışımın üzerine elenir. Madeni bir kaşıkla sıvı alttan üste doğru getirilerek un buna karıştırılır. Malzeme, hiç bir zaman şiddetle karıştırılmamalıdır. Unun, karışım düzgün bir hal alacak kadar karıştırılması lâzımdır.

Hamur hemen hazırlanmış olan kalıplara dökülür ve fırına verilir. Bazen pandispanyanın üzerinde sağlam ve şekerli bir kabuk olması gereklidir. Onun için kalıba biraz erimiş ya da ezilmiş tereyağ sürülür. Özellikle bunun köşelere gitmesine de dikkat edilir. Sonra kalıbın içine pudra şekeri konulur. Kap hafifçe sallanarak her tarafın şekerle kaplanması sağlanır. Pudra şekerinin fazla kısmı dökülür. Kalıbın altına hafifçe vurularak fazla şekerin düşmesi sağlanır.
Fırın, tarifedeki sıcaklıkta olmalıdır. Katıp fırının orta yerine yerleştirilir. Burada ısı eşit şekilde dağıldığı için pastanın da her tarafı pi¬şer. Pandispanya hamurunun genellikle 160*-190‘
C fırında pişirilmesi gereklidir.

Yapılışı:

Aşağıda birkaç temel pandispanya hamurunun tarifeleri verilmektedir. Bunların her biri de değişik pasta yapımına uygundur.

Pandispanya hamuru (birinci yöntem klasik)

Malzeme:
1 çay fincanı pasta unu
5 veya 6 yumurta
1 tutam tuz
1 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
1-1/2 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Un elenir. Ölçülür. İki-üç defa daha elenir. Yumurtalar kırılır ve sarılarla aklar karışımın hazır olduğu şu şekilde anlaşılır. Çırpıcıyla bir miktar karışım kaldırılır. Bu bir kurdele gibi kaba düştüğü ve şeklini koruduğu taktirde karışım hazır demektir.Buna un katılırken içeri alınan havayı kaybetmemeye çalışmalıdır. Çırpıcı çıkarılır. Un, karışımın üzerine elenir. Madeni bir kaşıkla sıvı alttan üste doğru getirilerek un buna karıştırılır. Malzeme, hiç bir zaman şiddetle karıştırılmamalıdır. Unun, karışım düzgün bir hal alacak kadar karıştırılması lâzımdır.

Hamur hemen hazırlanmış olan kalıplara dökülür ve fırına verilir. Bazen pandispanyanın üzerinde sağlam ve şekerli bir kabuk olması gereklidir. Onun için kalıba biraz erimiş ya da ezilmiş tereyağ sürülür. Özellikle bunun köşelere gitmesine de dikkat edilir. Sonra kalıbın içine pudra şekeri konulur. Kap hafifçe sallanarak her tarafın şekerle kaplanması sağlanır. Pudra şekerinin fazla kısmı dökülür. Kalıbın altına hafifçe vurularak fazla şekerin dökülmesi sağlanır. Sonra aynı işlem az bir unla tekrarlanır.

Pandispanya hamuru (üçüncü yöntem – Tereyağlı)

Malzeme:

1-1/2 çay fincanı pasta unu
1*1/2 çay kaşığı kabartma tozu
5 yumurta
1 çay fincanı şeker
1 kompotto kaşığı rendelenmiş limon kar buğu
1 çorba kaşığı limon euyu
2 çorba kaşığı soğuk su
1/3 çay fincanı eritilmiş tereyağı

Yapılışı:

Bu hamur, ikinci yöntemde verildiği gibi hazırlanır Bütün malzemeler birbirine katılır. Yalnız tereyağı karıştırılmaz
Malzeme hazırlandıkta jsonra *oğuyar$k hafifçe katılaşmış olan .tereyağ da ilâve edilir.
Bundan aonra yine İkinci yöntemdeki gibi çalışılır. Yalnız hamurun yağlanmamış bir kah- ba konıdmaaı ve o şekilde pişirilmesi gerekil- diıv^

Not: Yukarıdaki tariflerde yuvarlak patta kalıpları kullanılmıştır Bunlarla yuvarlak büyük pastalar yapılır. Tabii dalma bu kalıplardan ya-rarlanmak gerekli değildir. Meselâ Savarın için özel kalıp kullanılır

İki katlı pasta yapmak için: Hamur, datre biçiminde, 223 cm. çapında ama derin olmayan iki ayrı kalıba dökülür Bu kalıpların derinliği 3 cm. kadar olmalıdır. Kalıpların sadece dibi yağ¬lanır. Ve içlerine yağlı kİğıt serilir. Hamur yine orta şıcakiıktaki (10u C) fırında ama 25 dakika pişirilir. Pastalar soğumaları için de ters yüz edilmez.

İnce pasta İçin: Hamur, 20 x 40 cm. boyun¬da bir kalıba dökülmelidir. Kalıbın sadece dibi yağlanır ve içine yağlı kâğıt yayılır. Hamur, or¬ta sıcaklıktaki (160* C) fırında 30 dakika kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğumaya bı¬rakılır ama kalıp ters yüz edilmez. Pasta isteni¬len şekilde süslenir ve kare, dik dörtgen ya da baklava biçiminde kesilir.
Rulo pasta için: Hamur, yarım ölçü hazır¬lanır. 20 x 40 cm, boyunda ama derin olmayan bir kalıp seçilir. Bu kalıp yağlanmaz, sadece içine yağlı kâğıt serilir. Hamur bu kalıba dökü¬lür ve özellikle köşelere doğru düzgünce yayı lir.

Orta sıcaklıktaki (160* C) fırında 15*20 da¬kika pişirilir. Pastadan biraz daha büyük olan temiz bir kumaşın üzerine pudra şekeri serpi¬lir. Bir bıçakla pastanın kenarları kalıptan ay¬rılır, Sonra kalıp kumaşın üzerine çevrilir ve pasta çıkarılır. Üzerindeki yağlı kâğıt alınır Ke¬narlarda girintili çıkıntılı yerler varsa bunlar
Uçakla kesilerek düzeltilir. Sonra pasta kuma- ştn içkide usul usul ama sıkıca rulo haline ge- tkfBr. Kumaşın bütün pastayı kaplaması gereklidir. Pandispanya dış kenan alta gelecek şekilde soğumaya bırakılır.

Soğuduktan sonra usulca açıltr ve kumaş alınır. İçine gereken malzeme sürülür. Pasta ye¬niden rulo hafine getirilir. Pastanın ikinci sar¬ma sırasında çatlamasından korkutuyorsa üzerine biraz konyak püskürtülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN