Özgüveni Yüksek Olan Çocuklar Yetiştirmek

Özgüveni Yüksek Olan Çocuklar Yetiştirmek
Ebeveynler, annelik ve babalık hissiyatının getirdiği sorumluluktan dolayı, bebeklerine uyguladığı yaklaşımlarda her ne kadar iyi niyet gösterseler de, işin esasında bazen hata yaptıklarının farkına bile varmazlar. Misalen yürümeye yeni başlayan çocukları merdiven basamaklarından indirirken bebeği kendileri indirirler. Esasen bebeğin kendi kendine inmesi için sabırla beklenilmesi gerekmektedir. Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
Özgüveni yüksek olan çocuklar yetiştirmek elbetteki kolay bir iş değildir. Bu bir sabır ve süreç gerektiren bir olgudur. Çocuğa yaşına göre belirli sorumluluklar vermekten kaçınılmamalıdır. Sürekli kucağa alıştırılan ve her şeyi anne ve babasının kontrolünde yapan çocuklar ileriki yıllarda büyük özgüven eksiklikleriyle karşılaşabilirler. Bunun yanında, çocuğun yaşına uygun olmayan sorumluluklar verilmesi de kişilik gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. İki yaşındaki bir çocuğun önüne boyama kitabı koyarak, boyaları sayfanın dışına taşırmadan çizmesini beklemek çocukta başaramama duygusunun gelişmesine sebep olur. İki yaşındaki bir çocuktan bunu beklemek çok erken olur. Aynı şekilde futbola yeteneği olduğu bilinen bir çocuğu zorla enstruman kursuna göndermek de büyük bir hatadır. Çocuğu kendi istediğimiz şekilde yetiştirmemeliyiz. Onun yeteneklerini göz önünde bulundurmalı ve bu yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamalıyız. Neticede çocuk bir şeyler başarabildiğini görecek ve özgüven sahibi olacaktır.
Bir başka konu da, bize bazen komik gelebilecek şeylerin bir çocuk için yarattığı tesirler çok farklı olabilir. Bunun için çocukları karşımıza alıp onları yüreğimizle dinlemeliyiz. Başından geçen bir olaya asla gülmemeli, benzer olayların o yaşlar da bizim de başımızdan geçtiğinden bahsetmeliyiz. Bu olumsuz tesirleri aşmak için onlara gereken tavsiyelerde bulunmalıyız. Bunun yanında problemi çözmek için çocuğun düşüncelerini de göz önünde bulundurmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN