Orucu “Bozan ve Bozmayan Durumlar” Nelerdir ?

Hangi Durumlarda Oruç Bozulur ve Bozulmaz

Orucun temel prensibi ve anlamı; yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır. Nefis, bu durumlardan mahrum edilerek; bir nevi terbiye edilmektedir. Oruçlu iken bu olguları gerçekleştiren kişiler, oruçlarını bozmuş olurlar.

Nargile yada sigara gibi keyif veren ve tütün maddesi kökenli maddeler, uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girmektedir. Her ne sebep ile olursa olsun, ağız yolu ile alınan ilaçlarda orucun bozulmasına sebebiyet vermektedir.

Aşağıda başlıklar halinde hangi durumların orucu bozduğu, hangilerinin bozmadığı belirtilmiştir.

Göz Damlası Orucu Bozar mı?

Uzman doktorların verdikleri bilgilere dayanarak; göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok azdır ve bu miktarın bir kısmı göz kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı da gözde kalarak göz ile burun boşluğunun birleştiği kanallarda ve mukozada emilerek vücuda alınmaktadır.

Damlanın yok denilebilecek kadar az olan kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali vardır. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz.

Yıkanmak Orucu Bozar Mı?

Yıkanma sonucu; ağız ve burundan suyun girip, sindirim kanalına ulaşmadıkça kimsenin orucuna zarar gelmez. Nitekim Hz. Aişe ve Ümmü Seleme validemiz; Hz. Peygamber’in Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber etmişlerdir.

Bunlara dayanarak yanlışlıkla ağız ve burundan su kaçırmak, havuz yada denize girmek orucu bozmaz. Fakat yüzme esnasında su yutma riski çok yüksek olduğu için ihtiyatlı davranmak gerekmektedir.

Nikotin Bandı Orucu Bozar Mı?

Kural olarak orucu bozan durumlar; vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen; merhem, yağ ve benzeri ürünler deri üzerindeki gözenekler ve deri altında bulunan kılcal damarlar yoluyla emilmek suretiyle kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emilimi; çok az miktarda ve çok yavaş gerçekleşmektedir.

Nikotin bandı takılması işlemi; yeme , içme yada beslenme anlamlarından herhangi birisi olarak tanımlanmamaktadır. Bu sebeple deri üzerine sürülen merhem yada kremler, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmamaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kullandıkları nikotin bantları, orucu bozmamaktadır.

Oruçluyken Diş Tedavisi Yaptırılabilir mi?

Orucun bozulması için; yemek, içmek yada cinsel ilişkiye girmek fiillerinin işlenmesi gerekir. Bu nedenle sırf diş tedavisi görmekten ötürü oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi amaçlı yapılan enjeksiyonlarda, beslenme amaçlı olmadıkları için orucu bozmazlar.

Fakat diş tedavisi esnasında yapılan başka işlemler sebepli; örneğin ağzın su ile çalkalanması esnasında boğaza; su, kan yada tedavide kullanılan maddelerden herhangi birisi kaçarsa oruç bozulur ve mutlak kaza edilmesi gerekir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı için; aynı şekilde boğazdan herhangi bir madde geçmediği sürece diş fırçalamak orucu bozmaz. Fakat diş macununun, misvak parçalarının yada suyun boğazdan geçmesi yada kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali göz önüne alınarak; dişlerin imsak vaktinden önce, iftar vaktinden sonra fırçalanması daha uygun bir davranış olacaktır.

Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

Günümüz sakız üretim koşulları düşünüldüğünde, sakızların ağızda çözülümü çok kolaylaşmıştır. Ağızda tükürük maddesi ile bu katkı maddeleri birleşip her ne kadar yutulmasından itina edilse de bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu yüzden sakız çiğnemek, orucu bozan bir durumdur.

Şayet ”kenger sakızı” gibi içerisinde katkı maddesi bulunmayan sakızlar, daha önceden çiğnenmiş olup, içerisinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiği zaman hiçbir tat eksikliğine uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmamaktadır. Ayrıca oruçlu iken sakız çiğnenmesi, yapılması dinen uygun bulunmayan bir davranıştır.

İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Oruç; yeme, içme, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren durumlarda bozulmaktadır. Bu nedenle besin değeri taşımayan aşılar, orucu bozmamaktadır. Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamasını daha uygun görmektedir. Bu yüzden; tedavisine devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşuncaya kadar yada tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler.

Bir hastalığı yada rahatsızlığı olan kişilerin, Ramazan ayında herkesle birlikte oruç tutmak istemesi gayet normal bir durumdur. Eğer imkanları varsa ve sağlıkları, iğnelerini iftar sonrasında yaptırmaya müsaitse oruçlarını tutabilirler. Oruçlu iken gıda takviyesi yada vitamin iğneleri yaptırmak, damar yoluyla kan yada serum verileri orucu bozmaktadır. Daha sonra bu oruç kaza edilebilir.

 

Etiketler:

Orucu “Bozan ve Bozmayan Durumlar” Nelerdir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Deniz dedi ki:

    Her ramazanda yorulmadan aynı soruları soran arkadaşlar için faydalı bir yazı olmuş 🙂

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN