Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Neler Yapılmalı ?

Vücudun Temel İhtiyacı Su

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hissedilen sıcaklık iyice artmıştır. Dolayısıyla, vücudun suya olan gereksinimi de artmıştır. Vücudun temel ihtiyacı olan su, oruç tutarken bizi en çok zorlayan konu olmaktadır. Oruç tutarken susuzluk çekmemek için neler yapılabileceği, öneri şeklinde aşağıda sunulmaktadır.

Oruç Tutarken, Susuzluk Çekmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftardan sahura kadar, azar azar ama kısa aralıklarla su içilmesi susuzluk problemini aza indiren bir çözümdür. İftar yada sahur vaktinde suya yüklenilmesi, mideyi rahatsız etmekte ve sık tuvalete çıkma olarak geri dönmektedir. Bu yüzden uzmanlar, sık ama anlık olarak 1 yada 2 bardak su tüketimin vücut için daha yararlı olduğunu belirtmektedirler.

Bir kişinin günlük su ihtiyacı yaklaşık olarak 2 -2,5 litredir. Günlük toplam tüketimin bu miktarın altına düşmemesi uygun olacaktır.

Gün içinde, fiziksel açıdan yoğun olarak çalışan kişiler, aşırı terleme sebebiyle kaybettikleri mineralleri yerine koyabilmek için iftar sofrasında tuzlu ayran içebilirler. Vücuttaki fosfor kaybını yerine koymak içinse; kırmızı et yerine balık eti tüketmeleri daha uygun bir davranış olacaktır.

İftarda mümkün olduğunca az ve hafif besinler tercih edilmeli, susuzluğa sebebiyet verecek kavurma ve kızartma tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Kahve ve çay tüketiminin aşırı derecede olması da, vücutta susuzluğa sebep olmaktadır. Çayı ve kahveyi çok seven kişiler, aşırı miktarda çay ve kahve tüketerek anlık olarak susuzluklarını atlattıklarını düşünseler de; alınan bu sıvılar aynı miktarda yada daha çok sıvının vücuttan atılmasına ve vücudun tekrar susuz kalmasına sebep olmaktadır.

Sahurda ne kadar çok yemek yenilirse, ertesi gün o kadar az acıkılacağı gibi yanlış bir düşünceye sahip olunmamalıdır. Sahur sofrasında ne kadar çok yemek yenilirse, ertesi gün su ihtiyacı da o kadar çok artacaktır. Bu yüzden, mümkün olduğunca hafif besinler tüketilmelidir. Kızartmalardan, fazla tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Oruçlu kalınan sürede, vücudun su kaybını arttıracak olan fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Hafif kıyafetler giyip, serin ortamlarda bulunmak; susuzluğu azaltmada alınabilecek çok basit önlemlerdir.

Vücut su ihtiyacını sadece su içerek sağlamamaktadır. Meyve ve sebze tüketerek, vücut su ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple, sahur ve iftar sofralarında tüketilen besinlerin, vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak gıdalardan olmasına özen gösterilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN