Orjinal yazılım nedir korsan yazılım nedir?

ORJİNAL YAZILIMLAR

Herkesin bildiği gibi bilgisayarların kullanılabilir bir hale gelmesini sağlayan büyük küçük birçok program bulunmaktadır. Programlar kullanım amaçlarına göre oldukça çeşitlilik gösterebilmektedirler. Teknoloji alanında programlar, yazılım olarak adlandırılmaktadır. Yazılımlar, konunun uzmanları tarafından üretilip kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Üretilen programlar hem iş hayatı içerisinde hem de sosyal hayat içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu programlar insanların hayatlarını son derece kolaylaştırmaktadır. Yazılımlara sahip olunurken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Dikkat edilmeden yüklenen programların birçoğu temel bilgisayar sorunlarına sebep olabilmektedir. Üretilen programlar belirli standartlar içerisinde güvenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte piyasada birçok lisanssız programlar bulunmaktadır. Bu programlar bilgisayar sistemine risk oluşturmaktadır. Aynı şekilde orijinal olmayan yazılımları yüklemek anayasada suç olarak nitelendirilmektedir. İlgili birimler tarafından anlık olarka takipler yapılmaktadır. Orijinal yazılımları kullanmak sistemin güvenli bir şekilde çalışabilmesi için büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca güvenilir olmayan siteler tarafından program adı altında birçok zararlı yazılım da yayılmaktadır. Zararlı yazılımlar sisteme zarar verip ele bile geçirebilmektedir. Bu durum sonucunda son derece büyük zararlar ortaya çıkabilmektedir. Hem sisteme büyük hasarlar verebilmekte hem de bilgisayar içindeki dosyaların güvenliğini riske atabilmektedir.

Bu problemlerin daha çok internet bağlantısı olan bilgisayarlarda görüldüğü bilinmektedir. Özellikle bu bilgisayarların gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Temel bilgisayar sorunları hakkında bilgi sahibi olan bir kişilerin çok daha dikkatli davrandıkları görülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN