Nefis Yayla Çorbası

Yemeğimizin Adı:

Yayla Çorbası

 

Kaç Karakter:

6

Hazırlama Süresi:

5 dk

Pişirme Süresi:

1.10 dk

Hangi Yöre:

Anadolu

Kimler İçin:

standart hayat

Video:

Yok

Malzemeler

1 adet soğan 1 baş sarımsak (sarımsak bol olursa lezzeti artar) Pulbiber Kimyon Karabiber Tuzlu Nane 1 paket tavuk (isteğe tarafından tavuk arttırılabilir) Yarım Paket Pirinç 1 Paket Yoğurt 3 adet domates

Hazırlanışı

Bu gün sizlere yayla çorbasının tarifini yazmak istiyorum..

Öncelikle tavukları orta boy tencereye koyuyoruz. Tencerenin yarısına gelecek şekilde suyu koyuyoruz ve orta ateşte haşlamaya bırakıyoruz. Tavuğumuz haşlanmaya dursun, bizde giderken pirinçimizle ilgilenelim. Büyük tenceremize, yarım paket pirinçim hepsini koyalım ve pirinçi 2 parmak geçecek şekilde su koyalım. Orta ateşte pirinçimizi de haşlayalım. Pilav yapar gibi, pirinç kaynadığında altını kısmayıp sırık kapatalım ve tencerenin kapağınıda kapatıp dinlenmeye bırakalım.

Tavuklarımız haşlandığında, tavukları bambaşka bir vahşi alalım. Tavuğun suyunun hepsini çorba için kullanacağız. Tavukları da soğumaya bırakalım.

Bu sırada, 1 paket yoğurdun hepsini ayran yapalım.

Sonra domatesleri, soğanları rendeleyelim. Sarımsakları dövelim ve bir tavaya birazcık zeytinyağı koyup sarımsakları kavuralım. Sarımsakların renk değiştirdiklerini gördüğümüzde anında domates ve soğan karışımını döküp altını kısalım.

Bunları yapana dek, dinlenmeye bırakılan pirinçimizin suyunu adamakıllı çekmiş olması ve şişirilmiş olması gerekiyor. Eğer tamamiyle çekmediyse azıcık daha beklemeliyiz.

Çektiğinde, orta ateşli ocağa alıyoruz. Ocağı yakıyoruz. Daha Sonra, tavuk suyunun hepsini ve ayranın hepsini pirinçin içine döküyoruz. Büyük bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Domates sosunun altını açıyoruz ve içine göz kararıyla tuzu, karabiberi, pulbiberi, kimyonu ve tuzu sosun içine koyuyoruz.

Unutmayalım fakat; pirinçin, ayranın ve tavuk suyunun içine tuz koymadığımız için, ona tarafından tuzunu ayarlamanız gerekmektedir.

Domates sosunu da çorbamızın içine koyuyoruz. Adilane karıştırıyoruz. Çorbamız kaynamaya dursun, tavuklarımızı didikliyoruz ve çorbamıza katıyoruz. İsteğe tarafından limon da konulabilir. Çorbamız kaynadıktan daha sonra, 10 dk. Dinlenmeye bırakıyoruz. Hepinize affiyet olması dileği ile….Yayla Çorbası

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN