Milföy hamuru nasıl yapılır, milföy hamuru tarifi

Milföy için Yağlı ya da katmerli hamur :
(Pâte Feuilletée) (Bu Nemse hamuru diye de bilinir ve Milföy vb. gibi pastaların yapımında kullanılır.)

Malzeme :
1*3/4 çay fincanı tuzsuz tereyağı 3-1/3 çay fincanı un
1 çay kaşığı tuz
1 çay fincanı buzlu su

Yapılışı: Tereyağı buzdolabında durmalı ve bıçakla kesilecek kadar da sert olmalıdır.

Un elenir ve ölçülür. Buna tuz katılır. İkisi bir arada tekrar elekten geçirilir. Tereyağ bıçak¬la sekize ayrılır. Bunun iki parçası una sürülerek katılır. Buzlu su una konularak oldukça katı bir hamur yapılır. Hamur hafifçe yuğrulur. Böylece düzgün bir hal alması sağlanır. Sonra hamur tahtasında oklavayla açılır. Yufka uzun bir dik dört¬gen biçiminde olmalıdır. İki parça yağ küçük kısımlara ayrılır, bunlar yufkanın üçte ikisinin üzerine yerleştirilir. Yufka üçe katlanır. Hamur açık kenarı öne gelecek şekilde hafifçe çevrilir. Yine açılarak bir dikdörtgen haline sokulur. Tere- yağın iki parçası yine küçük kısımlara ayrılır ve hamurun üzerine konulur. Yufka yine üçe katlanır. Tekrar dik dörtgen biçiminde açılır. Tere- yağın iki kısmı daha yine küçük parçalar halinde hamurun üzerine dizilir. Yufka tekrar üçe katla¬nır. Bir kumaşa ya da naylona sarılır. Serin bir yerde on beş dakika bekletilir.

Sonra yeniden uzun bir dik dörtgen oluşturacak şekilde açılır. Son tereyağı da yine küçük parçalara bölünerek bunun üzerine dizilir. Yufka üçe katlanır, tekrar açılır. Eğer yufka çizgi çizgi olursa yukarıdaki işlem bir kez daha tekrarlanır.

Bu hamurun yapılışında açma çok önemlidir.Oklavayı daima kendinizden uzağa yuvarlayınız.Oklavaya baskı yaparken her yerine aynı baskıyı yapmaya çalışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN