Mide Kanaması ve Belirtileri

Mide Kanaması ve Belirtileri
Mide kanamaları daha çok midede ülser olması durumunda meydana gelir. Bu durum kişilerde kendini baş dönmesi, halsizlik ayakta duramama, bayılma ve şok geçirme gibi belirtilerle gösterir. Aynı zamanda kişi kusarken kan kusması, kahve telvesine benzer şekilde kusmasının yanında, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi durumlar da belirtiler arasındadır.
Bu belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor, kanamanın şiddetini anlamak için “gastrodudenoskobi” adlı bir tekniğe başvurur. Kanamanın durumuna göre gerekirse cerrahi opersyon da yapılabilir. Hastanın hayati fonksiyonları düzelince, kanamanın neden kaynaklandığını çözmek için tekrar “gastrodudenoskobi” uygulaması yapılır. Buna göre hasta ya taburcu edilir, ya da müşahade altında tutulabilir.
Stres, alkol ve sigara, ileri yaş, mide asidini körüklendiren içecekler ve yiyecekler tüketilmesi gibi nedenlerle ortaya çıkan mide kanaması, tedaviden sonra tekrar nüks etme riskine de sahiptir. Mide kanaması esnasında koyu dışkı, kan kusma gibi durumlar hafif belirtilerdir. Bu belirtiler olduğu zaman hastaya asla bir şey yedirilip içirilmemelidir. Aynı zamanda kesici ilaçlar da verilmemelidir. Vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hastalığın tekrar nüks etmemesi için, öncelikle hastalığın kaynağının ortadan kaldırılması gereklidir. Tedaviden sonra da hasta baharatlı, kafeinli, asitli besinlerden uzak durmalıdır. Sürekli ilaç kullanacaksa da, mide asidini baskılayıcı ilaçlarla beraber kullanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN