Metabolizma hızlandıran şifalı bitkiler, metabolizma hızlandırma yolları

Diyetlerin en önemli gerekliliklerinden biri de metabolizmanın hızlanmasıdır. Metabolizmanın hızlanması ile daha çok kalori yakabilirsiniz, daha çok kalori yakmanız demek de daha hızlı zayıflamanız demektir. Ayrıca metabolizmanın hızlanması sadece kilo vermeniz üzerinde etkili değildir. Aynı zamanda genel sağlığınızı da olumlu şekilde etkiler. Bu konuda metabolizmayı hızlandıran şifalı bitkiler size yardımcı olabilir. Bu bitkiler birçok diyetin yardımcı elemanı ve destekleyicisi olarak yer almaktadır. Siz de zayıflamak için şifalı bitkilerin eşsiz etkilerinden faydalanmak istiyorsanız işte işe yarayan bitkiler:

Yeşil çay

Metabolizmayı hızlandıran şifalı bitkiler arasında en popüler olanı ve en bilinenidir. Sadece zayıflama için değil sağlıklı yaşam için de tüketilen bir çaydır. Termojenik etkisiyle kilo vermenizi destekler. Termojenik etki demek vücut ısısının artması demektir. Vücut bu ısıyı artırmak için ise enerji harcamaktadır, yani kalori harcar bu sayede de yeşik çay zayıflamanıza yardımcı olur.

Ginseng

Glikoz seviyesini düşüren ve metabolizmayı hızlandıran bir şifalı bitkidir. Glikoz seviyesi düşünce buna bağlı olarak insülin hormonu seviyesi de azalır. İnsülin arttıkça yağ depolanması arttığından, insülinin azalması yağ depolanmasının önüne geçer ve zayıflamaya yardımcıdır. Kan şekeri üzerinde etkileri olduğundan bahsettik bu nedenle diyabet hastası olanlar kendi kendilerine bu birkiyi kullanmamalıdır. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışın. Onun dediklerine uygun olarak hareket edin.

Tarçın

Tarçın metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle diyetlerde sıkça kullanılan bir bitkidir ve çeşitli formlarda gıdaların üzerine eklenerek kullanılabilir. Tokluk hissini etkiler ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar bu yüzden de diyetlerin sevilen üründür. Ayrıca tatlandırıcı özelliği ile sevilir, diyetteki tatlı krizlerinizin tarçınla önüne geçebilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardrır, bunun yanında metabolizmayı da hızlandırır. Yeşil çay da bahsettiğimiz gibi termojenik etkisi vardır. Vücut ısısını yükselterek daha çok kalori yakmanızı sağlar. Araştırmalar metabolizmayı %20’ye hızlandırdığını göstermiştir.

Keten Tohumu

Tokluk hissi oluşturur ve kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz. Bunun nedeni midede su aldığında şişmesidir. Sindirim sistemi üzerinde iyi etkileri olmasıyla beraber buna bağlı metabolizmayı hızlandırır. Yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN