Kurumayan ve Çatlaksız Dudaklar

Kurumayan ve Çatlaksız Dudaklar

Kavurucu yaz sıcaklarında, dondurucu kış günlerinde kadınların başına gelen en büyük dertlerden biri de dudaklardaki kurumalar ve oluşan çatlaklar. Çünkü hassas dudaklar hem aşırı sıcağa, hem de aşırı soğuğa dayanamazlar. Netice olarak, kadınlarda görülen bu tarz kuruluk ve çatlaklar, özellikle de uzunca süreler devam ettiği zaman büyü bir özgüven kaybına sebep oluyor ve bunun sonucunda kendilerini mutsuz hissetmelerine sabep oluyor.

Fakat bu durumu sadece kavurucu sıcaklara ya da dondurucu soğuklara bağlamak son derece büyük bir yanlış olmakla birlikte, en büyük sebeplerinden birinin de vücuttaki demir eksikliği ve B vitamini eksikliğinden kaynaklandığını unutmamak gerekir. Bunlar haricinde dudak ısırma alışkanlıkları, yaz sıcaklarında uzun süre susuz kalma durumlarıyla beraber makyaj yapmak için kullanılan kozmetik ürünlerin içeriklerindeki kimyasallar da dudak kurumalarında etken olarak gösterilebilir.

Dudaklardaki kurumalar ve çatlamaların önüne geçmek için öncelikle basit bir test ile vücudumuzdaki demir oranı ve B vitamini oranının belirlenmesiyle işe başlanabilir. Eğer vücutta herhangi bir eksiklik var ise, doktorumuzun uygulayacağı kolay bir tedaviyle bu açık kapatılabilir. Örnek verecek olursak, kuru sıcaklarda yaşanan dudak kurumaları için kaliteli, doktor tavsiyesiyle alınan bir krem kullanımı kurumaların önüne geçmemizi sağlar. Üstelik günlük su tüketimini 2 litreye kadar arttırmamızda fayda var.  Özellikle de kullandığımız rujları süreklilikle kontrol etmeli, aralarından kalitesiz olanları ayırmalıyız ki sıcaklardan dolayı yara oluşumlarının da önüne geçebilelim.

Aynı zamanda (özellikle de yaz aylarında) düzenli olarak dudaklarımıza bir dilim salatalık sürerek nemli kalmasını sağlayabiliriz. Bunun yanında dudak çatlaması sonrası sürülen Hindistan Cevizi Yağı da doğal bir vazelin görevi üstlenir dudaklarımıza çok iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN