Kremalı pasta hamuru tarifi, kremalı pasta hamuru nasıl yapılır?

Farklı Kremalı pasta hamuru tarifi, kremalı pasta hamuru nasıl yapılır?

Kremalı-pasta hamuru (Pâte a Choux) : Bu hamur, diğerlerinden farklı hazırlanır. Yağ, suyla birlikte bir kaba konur ve ateşe oturtulur. Su kaynadığı zaman un katılır ve çırpılır. Ancak, unun, sadece hamur düzgün bir hâl alıncaya kadar çırpılması lâzımdır. Bu da bir kaç saniye sürer. Daha fazla çırpma, hamurun kabarmasını engeller. Yumurta katıldıktan sonra hamurun çok iyi çırpılması da gerekir.

Malzemesi :

1 çay fincanı su
1/2 çay fincanı tuzsuz tereyağı
Bir tutam tuz
1 çay fincanı un
4 yumurta

Yapılışı :

Suyla tereyağı oldukça büyük bir kaba konur. Un, bir kâğıt üzerine eleıiir, kaptaki su kaynayınca ateşten alınır. Kabarcıkların durulması beklenir. Unun hepsi birden suya dö¬külür. Düzgün bir karışım elde edinceye kadar hızla, bir kaç saniye karıştırılır.

Karışım 5 dakika kadar soğumaya bırakılır. Sonra yumurtalar, teker teker çırpıla çırpıla bu-na karıştırılır. Yumurtalar iriyse, sonuncusu bir kâseye kırılır. Ve bir çatalla çırpılır. Sonra ağır ağır karışıma ilave edilir. Bu şekilde karışım kıvamında kalır ve biçimi bozulmaz. Bazen bu son yumurtaya ihtiyaç da olmayabilir.

Karışım yaklaşık 3 dakika yani parlak bir hâl alıncaya kadar çırpılır. Böylece kaşıkla tep-siye konarak, ya da pasta torbasıyla sıkılarak pi¬şirilmeye hazır olur.
Hamur, sıcak bir fırında, ısı yükseltilerek pi-şirilir. Yani ilk 10 dakika 200° fırında pişirilir. Tarifede bildirilen zamanın geri kalan kısmında ise 220°’ye çıkarılır. Bu da pastaların kızarıp gevrekleşmesini sağlar. Hamurun rengi hâlâ açıksa’ bu, pastanın fırından çıkarıldıktan sonra sönüvereceğini gösterir.

Pasta genellikle ıslatılmış bir tepside pişirilir. Bunun için tepsi birkaç saniye soğuk su musluğunun altına tutulmalıdır.
Pastalar pişirildikten sonra soğumaları için tepsiden alınır. Yanlarına bir bıçağın ucuyla hafif bir yarık yapılır. Böylece İçteki buhar çıkar ve pastalar gevrek kalır.
Bu hamuru gerekenden fazla yapmamalıdır.
Pişirildikten sonra fazla dayanmaz. Fırından çıkarıldıktan sonra 2 • 3 saat içerisinde kullanılması lâzımdır. Pastaların yanlarına açılan delikler¬den içeriye krema doldurulur. Üzerlerine glasür vb. sürülür. Bu hamur kremalı puflar, kekler yapmak için kullanılır. Yukarıdaki ölçülere göre 16- 18 kremalı pasta elde edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN