Kızlar Pembe Rengi Severken Erkekler Neden Mavi Rengi Sever?

Kızlar Pembe Rengi Severken Erkekler Neden Mavi Rengi Sever?
Bildiğiniz üzere, gündelik hayatta renk tercihleri konusunda kadınlar genelde pembe ve tonlarını tercih ederken, erkekler daha çok mavi ve tonlarını tercih ederler. Bilim adamları uzun zamandan beridir bunun üzerinde araştırmalar yapıyorlar.
Henüz net olabilecek bir bulguya rastlanmasa da, büyük oranda kabul gören teoriler de mevcut. Özellikle eski çağlarda kadınlar tarlalarda toplayıcılıkla uğraşırker, yemşyeşil arazilerin içinde böğürtlen, kırmızı üzüm gibi meyveleri ve pembe-kırmızı tonlarındaki meyveleri ve sebzeleri fark etme konusunda zamanla uzmanlaşmışlardı. Bir diğer teori de aslında asırlardan beri süregelen bebek arabalarının mavi ve pembe renkli olması, kız odalarının pembe renkli olması durumu da etkilidir.
Erkeklerin mavi renkleri seçmesinin sebepleri de yine taş devirlerine dayanıyor. Erkekler avcılıkla uğratıkları için, su ve havayla sürekli muhattap oldukları için, mavi renk onlara cazip gelmektedir. Hava ve su maviyi saflığı simgeler. Bundan dolayı erkekler bu renkleri daha çok tercih ederler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN