Kış Mevsiminde Cilt Bakımı

Kış Mevsiminde Cilt Bakımı
Cilt bakımı her zaman özen gösterilmesi gereken bir konudur ve cilt her zaman yıpranma riskiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden yaz mevsiminin yanında kışın da cilt bakımı yapılması gerekir. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte kar yağışı, kuru hava ve şiddetli rüzgarlar etkisini artırdı. Bu havalarla birlikte cildinizi tehdit eden faktörlerde arttı. Cildinizi soğuk havalardan korumak için cilt bakımınıza dikkat etmeli ve bazı tedbirler almalısınız.
Nemlendirici Kullanın
Soğuk havalarla birlikte ciltteki nem oranı azalır. Yaz mevsiminde güneş ışınlarından olumsuz etkilenen cildiniz, kış mevsiminde ise kurur ve kırışır. Bu nedenle kış mevsiminde mutlaka nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Mevsim normallerinde sadece su bazlı nemlendiriciler yeterliyken soğuk havalarda yağ içerikli ve onarıcı özelliğe sahip olan nemlendiricileri seçmelisiniz. Ayrıca kışın sadece yüzünüz için değil, vücudunuz içinde nemlendirici kullanmalısınız. Özellikle banyo sonrası vücudunuza nemlendirici sürmeli ve bu işlemi deriniz nemliyken yapmalısınız. Nemlendiricinizi seçerken de  bir dermatoloğa danışarak cildinize en uygun nemlendiriciyi tercih ederseniz daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.
Beslenmenize Dikkat Edin
Vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle beslenirseniz cildiniz daha sağlıklı ve parlak olur. Özellikle deri altı dokusunda gerekli nemlenmeyi sağlayan A, C, E vitaminlerini tercih ederseniz cildiniz kışın daha sağlıklı görünür. Bu nedenle A, C, E vitaminine sahip havuç, kayısı ve domatesi kışın daha fazla tüketmelisiniz. Antioksidan değerleri yüksek olan bu besinler soğuk havanın cildinize verdiği zararları da azaltmaktadır
Sıcak Banyodan Kaçının
Kış aylarında sıcak banyo yapmayı herkes sever ama çok sıcak suyla yıkanmak hem cildinizi kurutur hem de matlaştırır. Ayrıca sıcak su, sadece cildiniz için değil saçınız içinde zararlıdır. Çünkü sıcak su saçınızın kurumasına  ve bu durumda saçınızın daha çabuk kırılmasına neden olur. Bu nedenle kışın banyo yaparken ağırlıklı olarak ılık suyu tercih ederseniz cildinizi de saçınızı da korumuş olursunuz.
Güneş Kremi Kullanın
Güneş kremi, genellikle sıcaklığın fazla olduğu yaz mevsiminde kullanılır. Oysa gün ışığının olduğu her mevsimde cilt Ultraviyole ışınlarına maruz kalır ve bunun sonucunda kuruyarak kırışır. Kırışmayı önlemek için antioksidan özelliği bulunan maskeler kullanılabileceğiniz gibi güneşin Ultraviyole ışınlarından korunmak içinde kışın mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN