Kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir?

Bu yazımızda hızlıca kilo verdiren yiyecekler ve kilo aldıran yani uzak durmanız gereken yiyecekler üzerinde duracağız değerli ziyaretçiler.

Hızlı kilo verdiren diyetler pek çok insanın başvurduğu yöntemler arasında. Herkes hızlı kilo vermek ve bir an önce hayal ettiği kiloya ulaşmak istiyor. Bu diyetlerin bazıları gerçekten işe yararken bazıları ise işe yaramıyor hatta sağlıksız. Peki, bunları nasıl ayırt edebilirsiniz? Hızlı kilo verilmesini sağlayan diyetlerin bulundurması gereken ortak özellikler vardır. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Hızlı kilo vermek için yapılan diyetler aldığınız kalori miktarını çok düşük seviyelere indirmemelidir. Makul olmalıdır. Bunun yerine içeriğe önem gösterip az kalorili ancak vücudunuz ve metabolizmanız için faydalı besinlere ağırlık vermelidir. Gün içinde çok az kalori aldığınızda yprgun düşmeye başlarsınız, bu da günlük hayatınızı zorlaştırır. Bunun yanı sıra çok az kalori almak demek yetersiz beslenmeyi de beraberinde getirir. Vücudunuz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamayacak duruma gelir ve bu da sağlığınızı etkiler. Bu dengeyi yakalamaya özen gösterin.

Şeker ve nişasta içeriği yüksek olan besinler kilo almanızın ilk nedenleri arasındadır. Hızlı kilo verdiren diyetler bu gıdaları mümkün olduğunca az içermelidir. Bu yiyecekleri tükettiğinizde vücudunuzda insülin hormonu salgılanması uyarılır ve insülin seviyesi artar. İnsülin hormonu ise vücutta daha fazla yağ depolanmasına neden olur ve dolayısıyla kilo almanıza. Bir öğünü atlasam sorun olmaz diye düşünmeyin. Atladığınız öğündeki kaloriler bir şekilde size geri döner. Bir sonraki öğünde çok acıktığınız için daha fazla şey yeme isteğiyle aradaki farkı kapatırsınız. Ya da metabolizma yavaşladığı için yaktığınız kalori sayısı azalır yani zayıflamanız yavaşlar.

Tok tutan yiyecekler ve yağ yakan yiyecekler kilo verme sürecinde en büyük yardımcınızdır. Lif içeren gıdalar tok hissetmenizi sağlar bu sindirilmeleri ile alakalıdır. Daha fazla tok hissetmeniz de size daha az kalori almanız olarak geri döner. Bazı gıdalar ise içerikleri ile metabolizmanızı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması ile daha fazla kalori yakabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz. Acı biber, zencefil, yeşil çay, tarçın metabolizmanızı hızlandıran gıdalardan bazılarıdır. Diyetinize çok abartmamak şartıyla bu gıdalardan eklenmesi kilo vermenizi hızlandıracaktır. Hızlı kilo vermeyi hedefleyen diyetlerde bu gıdalara yer verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN