Kene Isırması ve Alınacak Önlemler

Kene Isırması ve Alınacak Önlemler

Nemli ortamlarda, doğayla çok fazla iç içe bir yaşam esnasında insanların başlarına gelebilecek en olası ihtimallerden birisi olan kene ısırması, dikkatli olunmadığı takdirlerde çok tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir.

Öncelikle kene ısırması vakalarında kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü çıkarılan kenenin vücuda enjekte ettiği mikroplar zamanla ölümlere yol açabilmektedir. Kene ısırığı, bazen gözlerle görünmeyebilir. Vücudun her bölgesinde kene ısırması yaşanabilir. Belirtiler ise ilk 5-6 gün ile 13 gün arasında görülmektedir. Ateş, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı ve kusma,titreme, ishal gibi durumlar, kene ısırığının sonuçları olabilir. Çünkü bazen keneler derinin altına kadar ilerler ve bunları göremeyebiliriz.

Bu durumlarda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir. Kene ısırmalarına karşı, tarım ve hayvancılık gibi işlerle uğraşan insanların, pantolon paçalarını çoraplarının içine sokması, hayvanlardan kene çıkarırken eldiven giymeleri, kene uzaklaştırmak için kullanılan ilaçları sürekli kullanmaları gerekmektedir.

Vücuda yapışan kene çıkarıldıktan sonra, bir müddet sonra tekrar doktora gidilmeli, vücutta herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı da mutlaka belirlenmelidir.

karabukte-kene-nedeniyle-1-kisi-oldu-493866-664x354

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN