Kalkan balığı nasıldır, kalkan balığı hakkında bilgiler, kalkan balığının özellikleri

Kalkan balığı nasıldır, kalkan balığı hakkında bilgiler, kalkan balığının özellikleri, kalkan balığı nerelerde yaşar, kalkan balığı lezzetli mi?

KALKAN BALIĞI (Rhombus maximus); Alm. Steinbutt (m),Fr. Tuıbot (m), İng. Turbot.

Familyası: Yanyüzergiller (Pleuronectidae). Ya-şadığı yerler: Avrupa kıyıları, Karadeniz, Mar¬mara ve Akdeniz suları. Özellikleri: Yassı vücut¬lu bir balık. Dipte devamlı sağ tarafına yattığından gözleri sol taraftadır. Gümüş ve hamsi gibi kü¬çük balıklarla beslenir. Derisinin üzerinde sert ke¬miksi düğmeler vardır. Ömrü: 25 yıl kadar. Çe-şitleri: Çivili kalkan (R.maximus), çivisiz kalkan (R.laevis).
Kumluk ve çakıllık diplerde yaşayan yassı vücutlu bir balık. Kemikli balıklar takımından- dır. Vücûdu kalkana benzer. “Çivili” veya sâdece “kalkan balığı” olarak bilinir. Derisinin üzeri pul¬suz ve çiviye benzer kemiksi düğmelerle kaplıdır. Gözleri vücûdun tek tarafında bulunur. Kuma ba¬kan gözsüz tarafı sarımtrak veya beyaz renkte olur. Boyları 60-100 cm kadardır. 8-12 kg gelen¬leri vardır.
Denizlerimizdekiler 3-4 kg ağırlığın- dadır. Kalkanın dişisinin yumurtaları sevilmez ve yenmez. Erkeğinin eti daha makbul ve pahalıdır.

Atlas Okyanusu orijinlidir (menşelidir). Eti beyaz ve makbuldür. Karadeniz’de en çok Samsun ve Sinop civârmda avlanır. 3-60 m derinliklerde rastlanır. Küçük balıklar, kabuklu ve yumuşakça- larla beslenir. Şubat-eylül arasında yumurtlar. Yu¬murtalar 3-;4 gün içinde açılır. Pelajik (açık de¬nizlerde yaşayan) larvalar simetriktir. Kıyılara yaklaşarak küçük kabuklularla beslenirler. Geliş¬tikçe gözlerinin yeri ve vücutlarının şekli değişir. Kum tarafındaki göz üsttekinin yanına gelerek dip hayâtına başlarlar.
Trawl ağı denen 100-500 iğnelik özel oltalar¬la avlanırlar. Çakıllı diplerde tutulanlar, balçıklı diplerdekilerden makbul sayılırlar.

Çivisiz kalkan balığında sert çıkıntılar bulun¬maz. Boyları 50 cm kadardır. Derisinde, çivilerin yerine siyah lekeler bulunur. 60-70 m derinlikte kumlu diplerde yaşarlar. Etleri çivili kalkan kadar lezzetli değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN