İnsanlar Yüzünden Yaşanan 5 Büyük Felaket

İnsan Eliyle Oluşmuş 5 Yıkım

İnsanoğlu milyonlarca yıldır doğayla içi içe yaşamış, önce ona yenilmiş sonra onunla mücadele etme ve onu yenme uğraşına girişmiştir. İnsanın varoluşuyla başlayan insan-doğa ilişkisinde insanoğlu hep daha fazlasını istemiş, kaynakları umarsızca kullanmış ve geliştirdiği teknolojilerle doğayı yendiği yalanına kendini inandırmıştır. Bu yalan yüzünden son yüz yılda doğayı ve yaşayan canlıları yok eden birçok yıkım yaşanmıştır. Şimdi gelin bu felaketlerden birkaçına bakalım. İşte İnsan Eliyle Oluşmuş 5 Yıkım:

 

  1. Castle Bravo Termonükleer Hidrojen Bombası Denemeleri: ABD tarafından 1954 yılında ilk kez Castle Bravo Termonükleer Hidrojen Bombası“Castle Bravo” kod adlı termonükleer hidrojen bombası Marshall Adalarında, Bikini Atoll’da test edildi. Ancak radyasyon dağılımının yanlış hesaplanması, adanın çevresinde yaşamını sürdüren yaklaşık 20.000 kişiyi etkiledi ve bölgede uzun yıllar süren bir nükleer kirliliğe neden oldu. Castle Bravo testleri sonucunda atılan bombanın yarattığı tahribatın Hiroşima ve Nagasaki’ye göre neredeyse 1000 katı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

 

 

  1. Exxon Valdez Petrol Sızıntısı Faciası: ABD tarihindeki insan eliyle gerçekleşen en kötü felaketlerden biri olan Exxon Valdez petrol sızıntısı, Exxon Valdez Petrol Sızıntısı bu tür olaylara müdahale edilmesi, temizlenmesi ve denizlerin korunmasıyla ilgili ABD hükümeti tarafından bazı politikaların ortaya konmasında önemli rol oynamıştır. 24 Mart 1989’da meydana gelen kazada Exxon Valdez isimli petrol tankeri Bligh Kayalıklarına çarptığında, Alaska’daki Prince William Boğazına yaklaşık olarak 600.000 varil ham yakıt sızdı ve bölgedeki sahil şeridinin 800 km’lik bölümünde kirliliğe neden oldu. Bu kaza sonucunda bölgede çok sayıda somon ve ringa balığı, 250 fok, 300 kel kartal ve 260.000 deniz kuşu öldü. Denizi temizleme çalışmalarında 11.000 üzerinde insan çalıştı; ancak bu sayı bile sahili temizlemede yeterli olmadı. Bu kazanın izlerini bugün hâlâ görmek mümkündür.

 

 

  1. Körfez Savaşı Petrol Sızıntısı Felaketi: 1990 yılında Irak Ordusu’nun Kuveyt’i işgaline karşılık 1991 yılında ABD öncülüğünde Körfez Savaşı Petrol Sızıntısı Felaketiyapılan başlatılan askeri operasyon’da ortalama 7 milyon varil ham petrolün Basra Körfezine sızması ya da sızdırılması büyük bir çevre felaketine yol açtı.  Bu felaket sonrasında yaklaşık 28.000 deniz kuşu öldü. Yüzlerce kilometrelik sahil hattı sızıntıyla mahvoldu. Birçok mercan kayalığı savaş neticesinde zarar gördü. Ayrıca bu savaş sırasında Irak, Kuveyt’e ait petrol üretim alanlarını yok etmeye başladığında 4-5 milyon varilden çıkan zararlı gaz atmosfere karıştı.

 

 

  1. Aral Gölü’nün Yok Olma Tehlikesi: Aral Gölü,  Özbekistan ile Kazakistan arasında bulunmaktadır. Aral Gölü’nün Yok Olma TehlikesiGeçtiğimiz 20 yıla kadar dünyadaki 4. büyük göl olan Aral Gölü, son 10 yılda nehirlerin yönünün değiştirilmesi ve bu nehirlerin sulama amacıyla kullanılması sonucunda yeterince beslenemediği için bugün, geçmişe göre sahip olduğu suyun neredeyse %80’ini kaybetmiştir. Çok fazla su kaybeden Aral Gölünde, bu kayıptan dolayı tuz oranı arttığı için balık türleri de azalmış ve balıkçılık da bitme noktasına gelmiştir.

 

  1. Guiyu Elektronik Çöplüğü: Çin’in Guiyu kentindeki elektronik çöplük, dünyanın gayri resmi elektronik çöplük başkenti olarak Guiyu Elektronik Çöplüğübilinmektedir. 50 kilometrekareden daha büyük olan bu alanda bilgisayarlar, televizyonlar, İphone’lar ve diğer elektronik cihazlar bulunmaktadır. Burada bulunan elektronik cihazlar toprağa, suya ve havaya çok büyük miktarlarda ağır metaller sızdırmaktadırlar.  Alınan numunelerde bu metallerin oranı 25 km uzaklıkta 100 katı kadar iken, çöplüğün yakınlarında bu 400 kata kadar ulaşır. Bu yüksek kirlilik oranları çok sayıda zehirlenme vakasına, düşüğe ve ölü doğuma neden olmaktadır. Bu da Guiyu’ya neden elektronik mezarlık denildiğini açıklamaya yetmektedir.

Etiketler:

İnsanlar Yüzünden Yaşanan 5 Büyük Felaket Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayşe dedi ki:

    İnsanlar yapıyor, yine insanlar zarar görüyor ne yazık ki. Daha dikkatli olmamız gerekiyorken hala aynıyız maalesef

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN