Ihlamur neye iyi gelir, ıhlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir, ıhlamur nelere iyi gelir, ıhlamurun yararları?

Çeşitli hastalıkların tedavisinde yıllardır kullanılan ıhlamurun faydalarından bahsetmeye başlayalım. Ihlamur çayının en bilinen özelliği sakinleştirici etkisi olması ve rahatlatıcı etkisidir. Rahtsızlıkların tedavi yönteminde çiçekleri ve yapraklarından yararlanır. Ihlamurun çok da güzel bir kokusu olduğu bilinir. Tadı da güzel olduğu için rahatlıkla ıhlamurun çayı içilebilinir. Terin atılmasını sağlar. Ateşli hastaların ateşinin düşmesini sağlar. Öksürüğü keser ve boğazı rahatlatır.. Kış aylarında soğuk algınlığına çok iyi gelir gün içerisinde iki üç kere ıhlamur çayı içmek iyidir.

Baş ağrısı özellikle de migren ağrısı çeken kişilere ıhlamur içmek tavsiye edilir. Sınav stresi çok fazla yaşayan çocuklara ıhlamur çayı içirildiğinde stresin azaldığı gözlenmiştir.

Sık sık ishal olan kişiler bitki çayı içtiğinde ishalin azaldığı gözlemlenir. Karaciğer hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır ve damar sertliğine karşı da kullanılmaktadır Sindirim sistemini rahatlatarak daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kasılmalara iyi gelir ve kalpteki çarpıntıyı giderir.

Vücutta ki toksinleri atmaya yardımcı olur. Ihlamur çayı nasıl hazırlanılır? Ve ne kadar içilmelidir? Özellikle yemek yedikten sonra zararlı içecekler yerine ıhlamur içmeyi alışkanlık haline getirirseniz emin olun ki faydalarını her yaşta ayrı ayrı göreceksiniz.

Ihlamur çayı için ; bir bardaklık çay için bir çay kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur kullanabilirsiniz. Yapılışı şu şekilde olmalıdır ; Suyu kaynatın ve içine ıhlamuru ilave edin ve 10 dakika kadar içinde dinlendirin Dilerseniz içine bal da katabilirsiniz hem boğazı yumuşatır hem de ıhlamur çayına tat verir. günde yemek sonrası üç kere ıhlamur çayı tükete bilirsiniz.

Ihlamurun yararı vardır zararı görülmemiştir tabi ki de her şeyin fazlası zarar yeterli miktarda içilmesi uygun olanıdır. Hamile bayanların mutlaka doktora danışarak içmesinde fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN