İftar Duası ve Sahur Duası – Okunacak Dualar

İftar Anında ve İftar Sonrasında Okunacak Dualar

İftar Sofrasında Okunacak Dua

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Manası: “ Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin rızkın için orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.”

İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır. Abdullah B. Amr der ki:

“Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:

“Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali.

Manası: “ Allah’ım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.”

Efendimiz (s.a.v) bir kavmin yanında iftar ettiği zaman şöyle dua ederdi:

“Oruç tutanlar yanınızda iftar etsin, melekler de sizin için istiğfar getirsinler.”

İftar Sonrasında Okunacak Dua
“Allahümme, yâ vâsial’mağfireti! İğfirli, veli’vâlideyye ve lil’mü’minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer’râhimin.

Manası:“Ey bağışlaması bol olan Allâh’ım. Beni, anamı babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde mağfiret buyur. (günahlarımızı bağışla).”

İftar sofrasında oturmuş, iftar saatini beklerken, devamlı bu duayı okuruz. En az üç kere, en çoğu ise yüz kere tesbihlenip çekebiliriz.

Bu duanın manasından da anlaşıldığı gibi, bu duayı okumak çok faydalıdır. Bu dua istiğfardır.

Kişi şu gelen duayı da çok okumalıdır. Manasını da aklına almalıdır. Yüce Rabbimizin her şeyi kuşatan, o geniş rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kılarak istemesini bilmek, kişiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

“Allahümme inni es’elüke birahmetikelleti vesiat külle şey’in entağfira li”

Manası: Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum.

Bir de iftar edince orucumuzu açınca Allah’a şükür duası ederiz. O dua şudur.

İftarın Ardından Edilecek Başka Bir Dua
Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel’gadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Manası:Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazan-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla demektir.

Allah, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!…

Cenab-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

Yapılabilecek Türkçe Dua

Ya Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Ya Rab! Bütün İbadetlerimizde ancak senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işlerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardımını esirgeme Ya Rabbi! Mübarek Ramazanda mağfiretine eren, kullarının içine bizleri de girmek nasib eyle Ya Rabbi!”

Sahur Sofrasında Okunacak Dua
Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle…
Amin..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN