Hurma ve Faydaları

Hurma ve Faydaları

Özellikle Ramazan aylarında sofralarda görmeye alışık olduğumuz hurma, aslen vücuda ve zihne her açıdan faydalı olmasıyla beraber, faydalı saymakla bitmemektedir. Kalp hastalıklarından sindirim hareketlerine, böbrek ve karaciğerlere olan faydalarından gözler, kulaklar gibi duyu organlarına kadar olan faydaları saymakla bitmiyor.

Tarihsel olarak hurmanın ilk ne zaman kullanıldığına dair herhangi bir bilgi olmasa da, tarihi araştırmalara göre hurma ilk olarak antik Mısır’ da M.Ö 8000-7000’ li yıllarda kullanıldığı bilinmektedir.

Şekil olarak palmiye ağacına benzeyen hurma ağacı, çekirdekten yetişmektedir ve bu ağacın dallarından elde edilen filizler özellikle anne ağacın yanına dikilmelidir. Çünkü filizler uzak yerlere dikilrse çok kısa sürede ölürler, hatta bu durumda anne ağaç bu sürede küser ve meyve vermez.

Hurma çekirdeği, kadın hastalıklarında tedavilere destekleyici olarak kullanılır. Ancak tek başına tedavi yöntemi olarak değildir. Hurmanın çekirdeği etkili bir balgam söktürücüdür. Özellikle gıcık şeklindeki öksürüklerde balgamı sökerek rahatlamaya yardımcı olur. Karaciğer dostu olduğu bilinir. Vücut için zararlı olan toksinlerin atımını destekler. Hurma çekirdeğini hazırladığınız kahveye karıştırıp içerseniz midenizde oluşan ve rahatsızlık veren şişliğin dağılmasını sağlar. Hurma çekirdeklerini değerlendirerek sabun elde edebilirsiniz. Hurma çekirdeğinden yapılmış sabun sayesinde mantar hastalıklarının tedavisi desteklenir.

Aslen bu saydıklarımızın dışında çok daha fazla faydası olan hurmanın, aşırı tüketilmesinden dolayı bazı zararları da vardır. Bunlar da şöyledir:

Diyabet (şeker) hastaları için doktor önerisinin dışında fazla tüketilmesi sağlık sorunları doğurabilir. Hurma ciddi anlamda kalori değeri yüksek bir meyvedir. Bu nedenle kilo sorunu olan kişiler bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalı, sınırları iyi belirlemelidir. Hurmanın fazla tüketilmesinin baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Gereğinden fazla tüketimi dalağı yorduğundan dolayı bu organa zarar verebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN