Hurma Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Hurma Nedir?

Özellikle Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan hurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yaprakları olan bir palmiye çeşididir. Palmiyeler gibi; çöl ikliminin görüldüğü tropikal ve ılıman iklimin görüldüğü yerlerde yetişme imkanı bulabilmektedir.

İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden birisi olan hurma, yapılan araştırmalara göre Sümerler tarafından 5000 sene önce ilk olarak yetiştirilmiştir. Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun ekonomilerinde eskiden beri büyük bir rol üstlenmektedir. Hurmanın, Amerika’ya yolculuğu İspanyollar tarafından 19. yüzyılın başlarında sağlanmış olup, Meksika dolaylarında yetiştirilmiştir. İlk olarak Basra Körfezi’nde yetiştirildiği tahmin edilmektedir.

Hurmanın saklanma koşulları, el değmesi ve taşınmasındaki hijyen kuşkuları sebebiyle, yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak tüketilecek kadar, miktarının yıkanması uygun olacaktır. Aksi taktirde üzerindeki nem sebebiyle bozulması hızlanacaktır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

HurmaÇekirdekleri bile faydalı olan hurma, besleyici değeri oldukça yüksek olan bir gıdadır. İçerisinde en temel vitaminleri içermektedir. Magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, sodyum mineralleri ve meyve şekeri açısından oldukça zengin bir besindir.

Hurma, bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır ayrıca vücuda enerji ve kuvvet sağlar. Cinsel gücü arttırır. Kan yapıcı özelliğiyle, kansızlığa iyi gelir. Kan damarlarını yumuşatıp, damar sertliğini engeller. Kanı temizler ve tansiyonu düzenler.

Hamile ve yeni doğum yapmış olan annelerin kendilerini toparlamasına yardımcı olmasının yanı sıra annedeki süt hormonlarını harekete geçirerek, anne sütünü arttır. Stresi ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

Vücutta sindirim sistemini rahatlatıp, kabızlığa iyi gelir. Kalp, damar ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Kalp krizi riskini azaltıp, hafıza kaybını engelleyici özelliği vardır. Kemikleri güçlendirerek, kemik ve vücut gelişimini destekler.

Hurmanın çekirdekleri de parçalanıp, su ile güzelce yıkanıp içildiği zaman böbrek ve safra taşlarına iyi gelmektedir. Bunun yanında hurma çekirdekleri; karın şişkinliğine, bağırsak gazına ve toksinlere karşı faydalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN